10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Grota w Pruchniku. Tu oddychasz solą z Himalajów!

REKLAMA

Grota Solna w Pruchniku. Nie trzeba jechać nad Bałtyk, aby poczuć morski mikroklimat. Wystarczy wybrać się do groty solnej. Jedna z najbardziej okazałych w regionie działa w Pruchniku w powiedzie jarosławskim. Gminna placówka jest prawdziwym hitem. Można tu przejść kurację pomagającą w leczeniu pocovidowych komplikacji. Zdrowotne fluidy dostarcza sól himalajska, sprowadzana z dalekiego Pakistanu.

Ważne informacje, cennik, kontakt 
(dane uaktualnione lipiec 2022)

Grota Solna w Pruchniku

✆ Kontakt:
tel. 16 733-20-77

⏱️ Godziny otwarcia:
wtorek - sobota: 11:00 - 18:00 (ostatni seans o godz. 17.00)
niedziela: 14:00 - 20:00
poniedziałki: nieczynne

Cennik: 
cena za seans 45 minut:
- 15 zł osoba dorosła,
- 12 zł dziecko,

Wejście w ochraniaczach na buty (do nabycia na miejscu za 1 zł, dzieci wchodzą w skarpetkach)

* dziennie do wykorzystania jest 14 darmowych wejściówek dla mieszkańców gminy na seanse do południa.

45 minut inhalacji daje efekt trzech dni pobytu nad wybrzeżem. Budowa trwała rok i teraz już wszystko jest gotowe. Mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z atrakcji od 20 czerwca 2021 r.

W grocie solnej do dyspozycji jest 7 leżaków, tężnia, generator soli. Jest to niezwykle ciekawy i innowacyjny obiekt w naszym regionie, który świetnie wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie na tego typu zabiegi ze względu na pocovidowe dolegliwości. Seans w grodzie pomaga również wszystkim, którzy cierpią na alergie.

Zabiegi służą zdrowiu i regeneracji płuc. Z groty solnej może za darmo skorzystać ok. 280 mieszkańców Gminy Pruchnik miesięcznie. Dziennie to około 14 gratisowych wejściówek, które należy wykorzystać do południa. Pozostałe godziny są płatne, także dla turystów. 45 minutowy seans kosztuje 15 zł. Warto wcześniej zadzwonić i upewnić się czy będzie dostępne miejsce. Na przykład 13 lipca chcieliśmy się umówić o godz. 15 i już tego dnia nie było wolnych miejsc. Pani w recepcji odesłała nas na następny dzień.

Grota Solna w Pruchniku – dostępna także rehabilitacja

Cały budynek składa się z dwóch części, w pierwszej znajduje się wspomniana powyżej grota solna, w drugiej są świadczone:

  • usługi rehabilitacyjne związane z problemami ze strony układu oddechowego, szczególnie po zakażeniu koronawirusem: terapia polem elektromagnetycznym, terapia hiperbaryczna,
  • rehabilitacja ogólnoustrojową ćwiczenia ogólnousprawniające dostosowywane indywidualnie dla klienta, stymulujące masaże, aromatoterapia,
  • zestaw zabiegów oddechowych, rozluźniających i rozciągających przy relaksującej muzyce, przygotowanych indywidualne dla określonych grup klientów.

W grocie dostępna jest także komora hiperbaryczna – jedyna w powiecie jarosławskim i przemyskim.

Budowa groty solnej w Pruchniku to inwestycja zrealizowana przez gminę w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę Usługi Stolarsko – Budowlane Marek Kurpiel z Tyniowic. Koszt to prawie 600 tys. zł. Większość pieniędzy pochodziło z budżetu gminy, udało się pozyskać 173 tys. zł dofinansowania.

Groty solne i tężnie w regionie

Pruchnik ma jedną z największych grot solnych na Podkarpaciu. W regionie jednak nie brakuje takich placówek i ciągle powstają nowe. Jaskinia solna, jedna z pierwszych w województwie, dostępna jest np. w Rzeszowie – mieści się w piwnicy przychodni przy ul. Rejtana 8.

Popularność zyskują także tężnie solankowe. Największy tego typu otwarty kompleks znajduje się w uzdrowiskowym Iwoniczu-Zdroju. Dostępny jest zupełnie za darmo i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów oraz kuracjuszy. Zwłaszcza sprawdza się w upały, bo tężnia działa jak naturalny klimatyzator. Z każdym oddechem czuć specyficzny mikroklimat, który wytwarza. Najbardziej intensywnie solanka pracuje w słoneczne oraz wietrzne dni. Efekty spada w czasie deszczu.

Niebawem tężnia solankowa powstanie w parku szkolnym przy Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości na osiedlu Miłocin w Rzeszowie. Projekt jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Zobacz też:

Tomograf od orkiestry już gra w klinice. Pomoże w leczeniu dzieci

Dlaczego ozdrowieńcy powinni się szczepić przeciw COVID-19?

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Przybywa pacjentów. Chodzi nie tylko o jesienną depresję

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj