Odnaleźli w sobie powołanie i pragną podążać śladami Chrystusa. Wkrótce swoim darem będą dzielić się z wiernymi. 11 maja 2024 r., w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata – Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim, bp Jan Wątroba udzielił święceń diakonatu pięciu klerykom z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
W homilii, bp Wątroba podkreślił wagę zaufania społecznego, wiary i mądrości dla kandydatów, odwołując się do wartości takich jak szlachetność, wierność prawdzie, i czystość intencji.
Ordynariusz Rzeszowski wskazał na ważne role diakona, takie jak głoszenie Słowa Bożego, przewodniczenie obrzędom czy posługa miłosierdzia, zwracając również uwagę na wzór świętego życia, jakim był św. Pio z Pietrelciny, który jest patronem alumnów 5 roku.
Święcenia diakonatu obecnie otrzymało 5 kleryków, piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie:
- Andrzej Feret (parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rudnej Wielkiej),
- Adam Guzik (parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach),
- Wiktor Kobak (parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowcu),
- Wojciech Ożóg (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Małopolskim)
- Dominik Sobczyk (parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie).
Czym są święcenia diakonatu?
Święcenie diakonatu jest jednym z etapów sakramentu święceń w Kościele katolickim. Diakonat jest pierwszym stopniem w hierarchii kapłaństwa katolickiego, znajdującym się pomiędzy stanem świeckim a prezbiteratem (kapłaństwem). Diakoni pełnią służbę w Kościele, zarówno na rzecz wspólnoty parafialnej, jak i na rzecz potrzebujących w społeczeństwie. Ich główne zadania obejmują asystowanie podczas liturgii, głoszenie Słowa Bożego, posługę charytatywną oraz udzielanie sakramentów chrztu i małżeństwa. Przez przyjęcie święceń diakonatu, kandydaci otrzymują łaskę Bożą i pełnię Ducha Świętego, aby lepiej służyć Kościołowi i ludziom.