0.9 C
Rzeszów
piątek, 2 grudnia, 2022

Najnowsze

Siostry położyły papieża w stodole

W Komańczy siostry zakonne położyły papieża w stodole. Był rok 1953 i oczywiście wówczas nazaretanki z klasztoru nie miały pojęcia, że młody kapłan, który przyszedł z wycieczką młodzieży, 16 października 1978 r. zostanie następcą św. Piotra. Wtedy nawet nie rozpoznały w przybyszu księdza. Oto jedna z mniej znanych historii i jeden ze śladów Ojca Świętego na Podkarpaciu.

REKLAMA

Jest okazja, aby wspominać postać świętego Jana Pawła II. 16 października obchodzimy Dzień Papieski. 44 lata temu – 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został następcą świętego Piotra.

Św. Jan Paweł II zostawił na Podkarpaciu wiele śladów, jeszcze w czasach kiedy był zwykłym księdzem. Uwielbiał górskie wędrówki z młodzieżą. Odkrywał także Bieszczady. Mało znana historia znalazła się we wspomnieniach siostry Bogumiły z Komańczy.

CZYTAJ TEŻ:  21-latek uciekał przed policją. Kiedy go złapali, wyjaśnił się powód

Właśnie tu w sierpniu 1953 roku zawitał ze swoimi towarzyszami Karol Wojtyła. Turyści szukali noclegu. Siostry nie rozpoznały w przewodniku księdza. Nie miał sutanny, a jego przyjaciele zwracali się do niego „wujek”.

Zakonnice pozwoliły przybyszom przenocować w stodole na sianie. – Tylko papierosów nie palcie – przestrzegały. „Wujek” kazał się nie martwić, bo będzie czuwał i nic złego nie stanie. Podziękował za gościnę.

Karol Wojtyła był jeszcze kilka razy w Bieszczadach pod koniec lat. 50. Potem jako papież, kiedy odwiedził Podkarpacie podczas pielgrzymki w 1997 r., przeleciał śmigłowcem nad szlakami swoich górskich wędrówek z dawnych czasów. Wtedy widział je po raz ostatni.

A stodoła? Stoi do dziś. Nie ma przy niej tablicy pamiątkowej, ani informacji. Niewiele osób wie, jak ważny gość znalazł schronienie pod jej dachem.

CZYTAJ TEŻ:  Magdalena straciła w wypadku rodziców. Sama została ciężko ranna. Kierowca usłyszał surowszy wyrok

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.6 °
-0.8 °
87 %
4.1kmh
100 %
pt.
1 °
sob.
6 °
niedz.
4 °
pon.
6 °
wt.
5 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu