6.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Siostry położyły papieża w stodole

W Komańczy siostry zakonne położyły papieża w stodole. Był rok 1953 i oczywiście wówczas nazaretanki z klasztoru nie miały pojęcia, że młody kapłan, który przyszedł z wycieczką młodzieży, 16 października 1978 r. zostanie następcą św. Piotra. Wtedy nawet nie rozpoznały w przybyszu księdza. Oto jedna z mniej znanych historii i jeden ze śladów Ojca Świętego na Podkarpaciu.

REKLAMA

Jest okazja, aby wspominać postać świętego Jana Pawła II. 16 października obchodzimy Dzień Papieski. 44 lata temu – 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został następcą świętego Piotra.

Św. Jan Paweł II zostawił na Podkarpaciu wiele śladów, jeszcze w czasach kiedy był zwykłym księdzem. Uwielbiał górskie wędrówki z młodzieżą. Odkrywał także Bieszczady. Mało znana historia znalazła się we wspomnieniach siostry Bogumiły z Komańczy.

CZYTAJ TEŻ:  Samochód taranuje garaż

Właśnie tu w sierpniu 1953 roku zawitał ze swoimi towarzyszami Karol Wojtyła. Turyści szukali noclegu. Siostry nie rozpoznały w przewodniku księdza. Nie miał sutanny, a jego przyjaciele zwracali się do niego „wujek”.

Zakonnice pozwoliły przybyszom przenocować w stodole na sianie. – Tylko papierosów nie palcie – przestrzegały. „Wujek” kazał się nie martwić, bo będzie czuwał i nic złego nie stanie. Podziękował za gościnę.

Karol Wojtyła był jeszcze kilka razy w Bieszczadach pod koniec lat. 50. Potem jako papież, kiedy odwiedził Podkarpacie podczas pielgrzymki w 1997 r., przeleciał śmigłowcem nad szlakami swoich górskich wędrówek z dawnych czasów. Wtedy widział je po raz ostatni.

A stodoła? Stoi do dziś. Nie ma przy niej tablicy pamiątkowej, ani informacji. Niewiele osób wie, jak ważny gość znalazł schronienie pod jej dachem.

CZYTAJ TEŻ:  Wjechał prosto pod tira

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
6.3 ° C
7.7 °
4.8 °
96 %
2.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
11 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu