23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Podkarpackie ślady JP II

Siostry położyły papieża w stodole

REKLAMA

W Komańczy siostry zakonne położyły papieża w stodole. Był rok 1953 i oczywiście wówczas nazaretanki z klasztoru nie miały pojęcia, że młody kapłan, który przyszedł z wycieczką młodzieży, 16 października 1978 r. zostanie następcą św. Piotra. Wtedy nawet nie rozpoznały w przybyszu księdza. Oto jedna z mniej znanych historii i jeden ze śladów Ojca Świętego na Podkarpaciu.

Jest okazja, aby wspomnieć postać świętego Jana Pawła II (†84). Teraz przypada 19. rocznica jego śmierci. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie o godzinie 21:37.

Historia jego papiestwa zaczęła się 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został następcą świętego Piotra.

Św. Jan Paweł II zostawił na Podkarpaciu wiele śladów, jeszcze w czasach kiedy był zwykłym księdzem. Uwielbiał górskie wędrówki z młodzieżą. Odkrywał także Bieszczady. Mało znana historia znalazła się we wspomnieniach siostry Bogumiły z Komańczy.

Właśnie tu w sierpniu 1953 roku zawitał ze swoimi towarzyszami Karol Wojtyła. Turyści szukali noclegu. Siostry nie rozpoznały w przewodniku księdza. Nie miał sutanny, a jego przyjaciele zwracali się do niego „wujek”.

Zakonnice dały ostrzeżenie

Zakonnice pozwoliły przybyszom przenocować w stodole na sianie. – Tylko papierosów nie palcie – przestrzegały. „Wujek” kazał się nie martwić, bo będzie czuwał i nic złego nie stanie. Podziękował za gościnę.

Karol Wojtyła był jeszcze kilka razy w Bieszczadach pod koniec lat. 50. Potem jako papież, kiedy odwiedził Podkarpacie podczas pielgrzymki w 1997 r., przeleciał śmigłowcem nad szlakami swoich górskich wędrówek z dawnych czasów. Wtedy widział je po raz ostatni.

A stodoła? Stoi do dziś. Nie ma przy niej tablicy pamiątkowej, ani informacji. Niewiele osób wie, jak ważny gość znalazł schronienie pod jej dachem.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj