14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Zagadkowe odkrycie

Tajemnica nazywa się „ILKO PRYSLAK – KOLEKTANT”

REKLAMA

Sensacyjne odkrycie na bieszczadzkich polach bitewnych! Podczas wiosennej wyprawy członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” natknęli się na skarby z przeszłości, które przeniosły ich w sam środek historii. Ale to nie wszystko – jeden artefakt okazał się być prawdziwą zagadką!

Jak przekazał Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na obszarze leśnictwa Rabe (Nadleśnictwo Baligród), jednemu z odważnych badaczy udało się natrafić na metalową pieczęć. Na początku wszyscy myśleli, że to związane jest z militariami, zważywszy na to, że miejsce odkrycia było polem krwawych walk z I wojny światowej zimą 1915 roku.

Ale po pierwszym oczyszczeniu z zanieczyszczeń okazało się, że na pieczęci jest tekst w języku polskim. – Wtedy staliśmy się jeszcze bardziej zaskoczeni i zaczęły się pytania – jak ta pieczęć znalazła się w Bieszczadach? – wyznał z niedowierzaniem Artur Hejnar, zastępca prezesa Stowarzyszenia.

Na pieczęci widniało imię i nazwisko, a także miejscowość i zawód właściciela: „ILKO PRYSLAK – KOLEKTANT – W NIENOWICACH”. Losy tej postaci pozostają tajemnicą, która czeka na odkrycie. Kolekcjonerzy z niecierpliwością oczekują na wyniki badań archiwalnych, które mogłyby rzucić światło na tę niezwykłą historię.

Co znaczy KOLEKTANT?

Nienowice to wieś w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Ale co oznacza słowo „KOLEKTANT”? Według Joanny Suchożebrskiej, autorki opracowania „Leksyka pierwszych urzędowych pism Galicji”, jest to osoba sprzedająca losy na loterię.

– Po konsultacjach z archeologiem, panią Anną Okoniewską z WUOZ Delegatura w Krośnie, pieczęć została przekazana do urzędu konserwatorskiego, gdzie zostanie poddana szczegółowym badaniom – dodał Hejnar.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj