24 C
Rzeszów
sobota, 22 czerwca, 2024

Jan Artur hrabia Tarnowski

Ostatnia droga hrabiego

REKLAMA

Dla Tarnobrzega Jan Artur hrabia Tarnowski był postacią symboliczną. To jego rodowi miasto zawdzięcza wspaniałe dzieje, o czym przypominają liczne zabytki, a wśród nich najwspanialszy – Zamek Dzikowski. Dziś historia grodu nad Wisłą pisze jeszcze jeden smutny epizod. Hrabia odszedł, spoczywając w miejscu, które ukochał. Jego pogrzeb odbył się 11 maja, zamykając ostatni rozdział jego życia poświęconego służbie dla miasta i polskiej kultury.

Jan Artur hrabia Tarnowski zmarł 17 kwietnia w swoim domu w Warszawie w wieku 90 lat. Urodzony w Dzikowie, jako najstarszy syn Artura i Róży z Zamoyskich Tarnowskich, hrabia Tarnowski doświadczył trudów emigracyjnej tułaczki po wyrzuceniu z rodzinnego domu. Jego życiorys odznacza się niezwykłymi zwrotami akcji i głębokim zaangażowaniem w odbudowę rodowego dziedzictwa.

Po powrocie do kraju, hrabia Tarnowski poświęcił się realizacji testamentu swojego ojca, który pragnął przywrócić Dzikowowi dawny blask i znaczenie. Kluczowym momentem w tym procesie było odzyskanie i powrót „Kolekcji dzikowskiej”, cennej kolekcji dzieł sztuki i historycznych pamiątek, które od wieków były związane z rodem Tarnowskich. Jego działania przyczyniły się nie tylko do odnowienia samego pałacu, ale także do odbudowy kulturalnej i historycznej tożsamości regionu.

Jan Artur Tarnowski był także głową rodu Tarnowskich i potrafił zdobyć niekwestionowany autorytet i szacunek, nawiązując do najszlachetniejszych tradycji herbu Leliwa. Był postacią, która przywróciła pamięć o znaczących przodkach, takich jak Maria Tarnowska czy Kazimierz Skarżyński, wzbogacając tym samym narodową historię Polski.

Hrabia był również dobroczyńcą i mecenasem kultury, szczególnie cenionym przez lokalne instytucje kultury, w tym Muzeum w Tarnobrzegu, które zawdzięcza mu swoją obecną pozycję. Jego hojność i zaangażowanie w sprawy społeczne i kulturalne pozostawiły trwały ślad w społeczności.

Pogrzeb Jana Artura hrabiego Tarnowskiego odbył się 11 maja w Tarnobrzegu, gdzie zgromadzili się liczni mieszkańcy, przyjaciele i rodzina, aby pożegnać tego wybitnego człowieka.

Msza święta pogrzebowa została odprawiona w Kościele Ojców Dominikanów. Potem urna z prochami hrabiego została złożona w krypcie kościoła, obok prochów rodziców – Róży z Zamoyskich i Artura oraz młodszych braci – Marcina i Pawła.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj