12 C
Rzeszów
wtorek, 14 maja, 2024

Największy Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Polsce

REKLAMA

Żołnierze Niezłomni, zwani też Wyklętymi. Często płacili najwyższą cenę za miłość do Ojczyzny i wierność żołnierskiej przysiędze. Dopiero w III RP przywracany jest im honor i pamięć – choćby takimi instalacjami jak ta, którą teraz odsłonięto w Mielcu. To największy w kraju pomnik poświęcony tym bohaterom.

– Miało ich nie być, mieliśmy o nich nie pamiętać. Do dziś nie odnaleźliśmy wielu, choć nie ustajemy w działaniach, by odnaleźć wszystkich. Na szczęście pamięć o bohaterach przetrwała i dzięki nim przetrwała też Polska. Właśnie dlatego budujemy im pomniki, instytucje pamięci – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w czasie uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.

Po 7 latach starań i prac powstał największy w Polsce monument poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Dzieło jest hołdem złożonym legendarnym żołnierzom, którzy po II wojnie światowej nie akceptowali komunistycznej dyktatury i mieli odwagę, by opowiedzieć się za wolną i niepodległą ojczyzną. Często taka postawa, nawet wyrażona zwykłym gestem, czy słowem, oznaczała aresztowanie, pobyt w katowni UB, a także śmierć.

Pomnik powstał z inicjatywy mieleckiego Stowarzyszenia Klubu Historycznego ,,Prawda i Pamięć”. Monument znajduje się w bardzo widocznym i znaczącym miejscu miasta – na zboczu Górki Cyranowskiej przy Al. Niepodległości. Ulica ta w sposób symboliczny łączy pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych z pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, który znajduje się na jej drugim końcu.

Autorem jest jest rzeźbiarz Józef Opala, który w całej instalacji zawarł wiele elementów symbolicznych. Konstrukcja składa się z trzech głównych części. Najwyższa z nich to kolumna z granitu o wysokości ok. 6,5 m. Ta część pomnika została nazwana przez jego twórcę „Drzewem Życia” i ma symbolizować trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem. Końcówka jego prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i komunizmu elitę polskiego społeczeństwa.

To jedyny w swoim rodzaju pomnik, który poświęcony jest aż 12 Żołnierzom Wyklętym – zarówno tym lokalnym, jak i powszechnie znanym w całej Polsce. Postacie umieszczone są wokół „Drzewa Życia”. Wykonane z brązu figury przedstawiają:

  • płk. Aleksandra Rusina „Rusala”,
  • mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”,
  • chor. Wojciecha Lisa „Mściciela”,
  • płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”,
  • Janinę Przysiężniak „Jagę”,
  • por. Leona Wanatowicza „Borutę”,
  • rtm. Witolda Pileckiego „Witolda”,
  • ks. Władysława Gurgacza „Sema”,
  • ppłk. Waleriana Tumanowicza „Jagodzińskiego”,
  • gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”,
  • ppor. Anatola Radziwonika „Olecha”,
  • mjr. Dragana Sotirovića „Drażę”.

W centralnym punkcie monumentu, znajduje się ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo przed podstawą pomnika zamontowano reliefy największych organizacji podziemnych – NSZ, AK i WiN.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj