6.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Największy Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Polsce

Żołnierze Niezłomni, zwani też Wyklętymi. Często płacili najwyższą cenę za miłość do Ojczyzny i wierność żołnierskiej przysiędze. Dopiero w III RP przywracany jest im honor i pamięć – choćby takimi instalacjami jak ta, którą teraz odsłonięto w Mielcu. To największy w kraju pomnik poświęcony tym bohaterom.

REKLAMA

– Miało ich nie być, mieliśmy o nich nie pamiętać. Do dziś nie odnaleźliśmy wielu, choć nie ustajemy w działaniach, by odnaleźć wszystkich. Na szczęście pamięć o bohaterach przetrwała i dzięki nim przetrwała też Polska. Właśnie dlatego budujemy im pomniki, instytucje pamięci – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w czasie uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.

Po 7 latach starań i prac powstał największy w Polsce monument poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Dzieło jest hołdem złożonym legendarnym żołnierzom, którzy po II wojnie światowej nie akceptowali komunistycznej dyktatury i mieli odwagę, by opowiedzieć się za wolną i niepodległą ojczyzną. Często taka postawa, nawet wyrażona zwykłym gestem, czy słowem, oznaczała aresztowanie, pobyt w katowni UB, a także śmierć.

CZYTAJ TEŻ:  Rekiny robią kipiel. To szał żerowania!

Pomnik powstał z inicjatywy mieleckiego Stowarzyszenia Klubu Historycznego ,,Prawda i Pamięć”. Monument znajduje się w bardzo widocznym i znaczącym miejscu miasta – na zboczu Górki Cyranowskiej przy Al. Niepodległości. Ulica ta w sposób symboliczny łączy pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych z pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, który znajduje się na jej drugim końcu.

Autorem jest jest rzeźbiarz Józef Opala, który w całej instalacji zawarł wiele elementów symbolicznych. Konstrukcja składa się z trzech głównych części. Najwyższa z nich to kolumna z granitu o wysokości ok. 6,5 m. Ta część pomnika została nazwana przez jego twórcę „Drzewem Życia” i ma symbolizować trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem. Końcówka jego prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i komunizmu elitę polskiego społeczeństwa.

CZYTAJ TEŻ:  Niedźwiedź zaatakował 46-latkę. Uratował ją plecak

To jedyny w swoim rodzaju pomnik, który poświęcony jest aż 12 Żołnierzom Wyklętym – zarówno tym lokalnym, jak i powszechnie znanym w całej Polsce. Postacie umieszczone są wokół „Drzewa Życia”. Wykonane z brązu figury przedstawiają:

 • płk. Aleksandra Rusina „Rusala”,
 • mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”,
 • chor. Wojciecha Lisa „Mściciela”,
 • płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”,
 • Janinę Przysiężniak „Jagę”,
 • por. Leona Wanatowicza „Borutę”,
 • rtm. Witolda Pileckiego „Witolda”,
 • ks. Władysława Gurgacza „Sema”,
 • ppłk. Waleriana Tumanowicza „Jagodzińskiego”,
 • gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”,
 • ppor. Anatola Radziwonika „Olecha”,
 • mjr. Dragana Sotirovića „Drażę”.

W centralnym punkcie monumentu, znajduje się ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo przed podstawą pomnika zamontowano reliefy największych organizacji podziemnych – NSZ, AK i WiN.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
6.3 ° C
7.7 °
4.8 °
96 %
2.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
11 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu