10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Zbiórka dla ofiar trzęsienia ziemi. Kataklizm w Turcji i Syrii porównano do wybuchu 500 bomb atomowych

REKLAMA

Po sześciu dniach od trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii liczba ofiar jest porażająca. Zginęło co najmniej 33 tysięcy osób, ponad 100 tysięcy zostało ranny. Szacuje się, że skutki kataklizmu dotknęły aż 23 mln ludzi. Jeśli chcesz coś dla nich zrobić, możesz włączyć się do akcji Caritas.

W niedzielę, 12 lutego została przeprowadzona zbiórka do puszek, jako pomoc dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Akcja prowadzona była we wszystkich parafiach. Cały czas można również wesprzeć poszkodowanych, przekazując wpłaty na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dokładne dane z numerem konta dostępne są na stronie Caritas – TUTAJ.

Zbiórka będzie prowadzona w całej Polsce. Pomoc będzie niesiona we współpracy z lokalnymi partnerami kościelnymi i siostrzanymi organizacjami sieci Caritas. Zostaną w pierwszej kolejności przeznaczone na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb osób poszkodowanych, takich jak żywność, opieka medyczna czy ciepłe i bezpieczne schronienie. W dalszej kolejności pomoc będzie polegała na odbudowie i rewitalizacji zniszczonych obszarów, a także na wsparciu lokalnej ludności. 

Niszczycielska siła żywiołu

Do katastrofalnego trzęsienia ziemi doszło przed świtem 6 lutego. Siła kataklizmu osiągnęła 7,8 stopni w skali Richtera. Najsilniejsze wstrząsy trwały 65 sekund. Po nim nastąpiło aż 2000 mniejszych wstrząsów wtórnych. Ten region wciąż jest bardzo aktywny sejsmicznie.

Naukowcy już porównali skalę zniszczeń do eksplozji 500 bomb atomowych.

Nadal prowadzona jest akcja ratunkowa, w której bierze udział 160 tysięcy ratowników, także grupa z Polski. Naszym strażakom udało się dotąd wydobyć spod gruzów 12 żywych osób. Każde ocalone życie to ogromny sukces, warty każdego wysiłku.

Szanse maleją, choć zdarzają się jeszcze cuda. 11 lutego media podały, że zostało uratowane dwumiesięczne niemowlę. – Dziecko było zakopane pod gruzami przez 128 godzin, zanim zostało wyciągnięte i przewiezione do szpitala – poinformowała w sobotę turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu.

Zdjęcie, które łamie serca

Symbolem dramatu ofiar stało się poruszające zdjęcie wykonane przez fotoreportera AFP Adem`a Altan`a. Obraz przedstawia pogrążonego w żałobie ojca Mesuta Hançera (49 l.). Był w pracy w piekarni, kiedy nastąpił kataklizm. Dom jego matki, w którym przebywała jego córka zawalił się. Mężczyzna całymi dniami siedział przy zwłokach swojej 15-letniej córeczki i trzymał jej dłoń. – Nie pozwolę ci odejść – wołało jego serce.

Zobacz też:

Holenderski sejsmolog przewidział trzęsienie ziemi w Turcji

Polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi

Potężne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Jeden z największych kataklizmów w ciągu ostatnich stu lat

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj