10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Jedziesz w sercu Alp. To najpiękniejsza droga w Europie!

REKLAMA

Niewątpliwie to jedna z najpiękniejszych samochodowych tras w Europie. Wysokoalpejska droga została zbudowana u podnóży najwyższej góry w Austrii – Grossglockner (3798 m n.p.m) i nosi też taką samą nazwę. Oczywiście, na szczy autem nie wjedziemy, ale trzymając się asfaltu, wzniesiemy się na wysokość 2504 m n.p.m., co i tak robi niesamowite wrażenie!

Słynna alpejska droga nr 107 biegnie przez Park Narodowy Wysokie Taury. Kręta szosa wije się między pastwiskami, na których można spotkać świstaki i koziorożce. Mijamy lodowce i wodospady. Wspinamy się autem w górę, aż do maksymalnego poziomu. Na parkingu przed tunelem łączącym dwa austriackie kraje związkowe Karyntię i Salzburg czytamy na tablicy zaznaczoną wysokość – 2504 m n.p.m. To najwyższy punkt w Austrii, do którego można dojechać samochodem. Wszystko to robi ogromne wrażenie, ale chyba najbardziej – przepiękne widoki, które cały czas towarzyszą nam na każdym metrze tej prawie 48-kilometrowej trasy. Jesteśmy w samym sercu Alp i możemy podziwiać w całej okazałości górskie szczyty!

Droga jest otwarta od maja do początków listopada i to w ciągu dnia. Sezon jest dość krótki, a wszystko zależy od pogody. Nawet we wrześniu zdarza się, że dochodzi do nagłego jej załamania i ruch jest wstrzymany. Trzeba czekać aż śnieżyce ustaną i gąsienicowe pługi znów odsłonią asfalt. Wtedy mogą być odcinki, na które wjazd jest możliwy na zimówkach albo z łańcuchami założonymi na koła.

Godzin i czas otwarcia:

DataGodziny otwarciaGodzina ostatniego wjazdu
do 31 maja6:00 – 20:0019:15
1 czerwca – 31 sierpnia5:30 – 21:0020:15
od 1 września6:00 – 19:3018:45
Droga jest dostępna od maja do początku listopada (w zależności od warunków)

Pokonując drogę, co chwilę mamy parkingi, na których można się zatrzymać, aby przez chwilę w spokoju cieszyć się malowniczym krajobrazem.

Wjazd na trasę jest płatny. Przed wjazdem są ustawione bramki do poboru opłat. Dostajemy bilet, ulotkę i naklejkę ze znakiem firmowym tej wyjątkowej drogi.

Cennik 2022 – Großglocknerstrasse, droga wysokoalpejska:

PojazdBilet dzienny
Samochód osobowy38 euro/ 28,50 euro*
Samochód kempingowy38 euro
Motocykl28 euro / 22 euro*
Cennik na sezon 2022 r. *Cena biletu dla pojazdu z napędem elektrycznym i wodorowym. Rabaty na bilety są dostępne od godz. 18. Np. wjazd dla samochodu osobowego po tej godzinie wynosi 28 euro

Droga Großglocknerstrasse została zbudowana w 1935 r. Od jej otwarcia wiele się zmieniło. Stała się szersza, bezpieczniejsza i wygodniejsza. Zbudowano schroniska, a także górskie gospody i liczne punkty widokowe. Jednym z najważniejszych jest centrum dla zwiedzających, nazwane na cześć cesarza Habsburgów Franciszka Józefa – Kaiser-Franz-Josefs-Höhe – który odwiedził to miejsce w 1856 r.

Centrum to okazały obiekt, w którym prezentowane są liczne wystawy, działa też restauracja. Są również tarasy, z których można podziwiać Grossglockner i najdłuższy lodowiec w Alpach Wschodnich – Pasterze.

Z punktu widokowego prowadzona jest stale transmisja online. Dzięki kamerkom można wcześniej sprawdzić jaka jest pogoda. A to kluczowy element dla udanej ucieczki. Jeśli jest pochmurno, albo deszczowo niewiele zobaczymy.

Nasza ocena? Samochodowa wyprawa na Grossglockner robi niesamowite wrażenie i jest warta polecenia. Z Rzeszowa jest tam 1100 km.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj