2.1 C
Rzeszów
czwartek, 7 grudnia, 2023

Jedziesz w sercu Alp. To najpiękniejsza droga w Europie!

REKLAMA

Niewątpliwie to jedna z najpiękniejszych samochodowych tras w Europie. Wysokoalpejska droga została zbudowana u podnóży najwyższej góry w Austrii – Grossglockner (3798 m n.p.m) i nosi też taką samą nazwę. Oczywiście, na szczy autem nie wjedziemy, ale trzymając się asfaltu, wzniesiemy się na wysokość 2504 m n.p.m., co i tak robi niesamowite wrażenie!

Słynna alpejska droga nr 107 biegnie przez Park Narodowy Wysokie Taury. Kręta szosa wije się między pastwiskami, na których można spotkać świstaki i koziorożce. Mijamy lodowce i wodospady. Wspinamy się autem w górę, aż do maksymalnego poziomu. Na parkingu przed tunelem łączącym dwa austriackie kraje związkowe Karyntię i Salzburg czytamy na tablicy zaznaczoną wysokość – 2504 m n.p.m. To najwyższy punkt w Austrii, do którego można dojechać samochodem. Wszystko to robi ogromne wrażenie, ale chyba najbardziej – przepiękne widoki, które cały czas towarzyszą nam na każdym metrze tej prawie 48-kilometrowej trasy. Jesteśmy w samym sercu Alp i możemy podziwiać w całej okazałości górskie szczyty!

Droga jest otwarta od maja do początków listopada i to w ciągu dnia. Sezon jest dość krótki, a wszystko zależy od pogody. Nawet we wrześniu zdarza się, że dochodzi do nagłego jej załamania i ruch jest wstrzymany. Trzeba czekać aż śnieżyce ustaną i gąsienicowe pługi znów odsłonią asfalt. Wtedy mogą być odcinki, na które wjazd jest możliwy na zimówkach albo z łańcuchami założonymi na koła.

Godzin i czas otwarcia:

DataGodziny otwarciaGodzina ostatniego wjazdu
do 31 maja6:00 – 20:0019:15
1 czerwca – 31 sierpnia5:30 – 21:0020:15
od 1 września6:00 – 19:3018:45
Droga jest dostępna od maja do początku listopada (w zależności od warunków)

Pokonując drogę, co chwilę mamy parkingi, na których można się zatrzymać, aby przez chwilę w spokoju cieszyć się malowniczym krajobrazem.

Wjazd na trasę jest płatny. Przed wjazdem są ustawione bramki do poboru opłat. Dostajemy bilet, ulotkę i naklejkę ze znakiem firmowym tej wyjątkowej drogi.

Cennik 2022 – Großglocknerstrasse, droga wysokoalpejska:

PojazdBilet dzienny
Samochód osobowy38 euro/ 28,50 euro*
Samochód kempingowy38 euro
Motocykl28 euro / 22 euro*
Cennik na sezon 2022 r. *Cena biletu dla pojazdu z napędem elektrycznym i wodorowym. Rabaty na bilety są dostępne od godz. 18. Np. wjazd dla samochodu osobowego po tej godzinie wynosi 28 euro

Droga Großglocknerstrasse została zbudowana w 1935 r. Od jej otwarcia wiele się zmieniło. Stała się szersza, bezpieczniejsza i wygodniejsza. Zbudowano schroniska, a także górskie gospody i liczne punkty widokowe. Jednym z najważniejszych jest centrum dla zwiedzających, nazwane na cześć cesarza Habsburgów Franciszka Józefa – Kaiser-Franz-Josefs-Höhe – który odwiedził to miejsce w 1856 r.

Centrum to okazały obiekt, w którym prezentowane są liczne wystawy, działa też restauracja. Są również tarasy, z których można podziwiać Grossglockner i najdłuższy lodowiec w Alpach Wschodnich – Pasterze.

Z punktu widokowego prowadzona jest stale transmisja online. Dzięki kamerkom można wcześniej sprawdzić jaka jest pogoda. A to kluczowy element dla udanej ucieczki. Jeśli jest pochmurno, albo deszczowo niewiele zobaczymy.

Nasza ocena? Samochodowa wyprawa na Grossglockner robi niesamowite wrażenie i jest warta polecenia. Z Rzeszowa jest tam 1100 km.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj