-2.5 C
Rzeszów
wtorek, 5 grudnia, 2023

Pierwsze od stulecia trzęsienie ziemi w Maroku. Wiele ofiar

REKLAMA

Była godz. 23, piątek, 8 września. Ziemia zatrzęsła się w Maroku z niespotykaną siłą. Wiele domów zamieniło się w gruzowiska. Z każdą minutą przybywa ofiar. W pierwszych godzinach akcji ratunkowej odnaleziono ponad 2000 ciał.

Epicentrum miało miejsce w górach Wysokiego Atlasu, 72 km od Marrakeszu, liczącego około 840 000 mieszkańców i będącego popularnym kierunkiem turystycznym.

W sieci pojawiły się filmy przedstawiające budynki obrócone w gruzy i uszkodzone fragmenty słynnych czerwonych murów (XII w.) otaczających Stare Miasto w Marrakeszu, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele osób w panice wybiegło na zewnątrz i spędziło noc na otwartych przestrzeniach.

Skutki trzęsienia były odczuwalne w promieniu 400 km, nawet w Portugalii. Amerykańskie Obserwatorium Trzęsień Ziemi USGS ogłosiło, że trzęsienie ziemi miało siłę 6,8 w skali Richtera i miało miejsce na głębokości 18,5 km.

Niedługo później władze USA zgłosiły wstrząs wtórny o magnitudzie 4,9.

Trzęsienia ziemi w Afryce Północnej są stosunkowo rzadkie. W 1960 r. w pobliżu Agadiru doszło do trzęsienia ziemi o sile 5,8 w skali Richtera, w wyniku którego zginęło tysiące ludzi.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj