24 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Pierwsze od stulecia trzęsienie ziemi w Maroku. Wiele ofiar

REKLAMA

Była godz. 23, piątek, 8 września. Ziemia zatrzęsła się w Maroku z niespotykaną siłą. Wiele domów zamieniło się w gruzowiska. Z każdą minutą przybywa ofiar. W pierwszych godzinach akcji ratunkowej odnaleziono ponad 2000 ciał.

Epicentrum miało miejsce w górach Wysokiego Atlasu, 72 km od Marrakeszu, liczącego około 840 000 mieszkańców i będącego popularnym kierunkiem turystycznym.

W sieci pojawiły się filmy przedstawiające budynki obrócone w gruzy i uszkodzone fragmenty słynnych czerwonych murów (XII w.) otaczających Stare Miasto w Marrakeszu, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele osób w panice wybiegło na zewnątrz i spędziło noc na otwartych przestrzeniach.

Skutki trzęsienia były odczuwalne w promieniu 400 km, nawet w Portugalii. Amerykańskie Obserwatorium Trzęsień Ziemi USGS ogłosiło, że trzęsienie ziemi miało siłę 6,8 w skali Richtera i miało miejsce na głębokości 18,5 km.

Niedługo później władze USA zgłosiły wstrząs wtórny o magnitudzie 4,9.

Trzęsienia ziemi w Afryce Północnej są stosunkowo rzadkie. W 1960 r. w pobliżu Agadiru doszło do trzęsienia ziemi o sile 5,8 w skali Richtera, w wyniku którego zginęło tysiące ludzi.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj