13.3 C
Rzeszów
niedziela, 16 czerwca, 2024

Holenderski sejsmolog przewidział trzęsienie ziemi w Turcji

REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii okazało się największym kataklizmem w tym regionie świata od stu lat. Ludzie zostali całkowicie zaskoczeni i nie mieli szans na ratunek. Tysiące istnień zginęło w kompletnie zawalonych domach. Czy tego rodzaju katastrofy można wcześniej przewidzieć? Wielu ekspertów przyznaje, że jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwie. Tym bardziej na uwagę zasługuje holenderski naukowiec, który kilka dni wcześniej z wielką precyzją wskazał epicentrum wstrząsu, który wkrótce nastąpił.

Holenderski ekspert opublikował wiadomość na swoim koncie na Twitterze trzy dni przed trzęsieniem ziemi w Turcji, które nastąpiło 6 lutego.

Sejsmolog Frank Hoogerbeets, bo o nim mowa, pracuje dla Solar System Geometry Survey (SSGS) w Holandii. Z wyprzedzeniem zamieścił nawet zdjęcie lotnicze i zaznaczył miejsce, w którym miała nastąpić katastrofa.
3 lutego pisał: „Prędzej czy później w tym regionie (południowo-środkowa Turcja, Jordania, Syria, Liban) nastąpi trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera ”.

sejsmolog Frank Hoogerbeets
sejsmolog Frank Hoogerbeets. Jego wiadomość zamieszczona 3 dni przed kataklizmem | Fot. Twitter

Po tym, jak prognoza Hooogerbeetsa potwierdziła się i stała wirusową wiadomością w internecie, naukowiec odniósł się do tragicznych wydarzeń: „Łączę się sercem ze wszystkimi dotkniętymi poważnym trzęsieniem ziemi w środkowej Turcji. Jak wspomniałem wcześniej, prędzej czy później stanie się to w tym regionie, podobnie jak w latach 115 i 526. Te trzęsienia ziemi są zawsze poprzedzone krytyczną geometrią planetarną, tak jak mieliśmy to w dniach 4-5 lutego”.

Wyjaśnił też przyczyny wstrząsów wtórnych: „Duże trzęsienia ziemi w środkowej Turcji spowodowały znaczną zmianę w rozkładzie naprężeń w całym regionie, z aktywnością sejsmiczną aż do Palestyny”.

Holenderski naukowiec spotyka się nie tylko z wielkim uznaniem trafności swoich teorii, w których widzi związek między ruchem planet, Księżyca, a aktywnością sejsmiczną Ziemi. Spotyka się również z krytyką. Niektórzy zarzucają mu, że „każdego dnia przewiduje wielkie trzęsienie ziemi”.
Badacz z przykrością stwierdza, że istnienie duży opór w społeczności naukowej dotyczący jego wniosków.

Rośnie liczna ofiar

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii jest ogromnym kataklizmem. Z pomocą ofiarom ruszyły służby z całego świata, w tym dzielna ekipa poszukiwawcza z Polski. Niestety z każdą godziną maleją szanse wydobycia spod gruzów zawalonych domów żywych osób. Przybywał ciał. 9 lutego wieczorem liczba ofiar przekroczyła już 21 tysięcy.

W Turcji zginęło co najmniej 17 674 osób, a liczba rannych to 72 879.
W Syrii zginęło co najmniej 3377 osób, rannych jest co najmniej do 5245.

Holenderski naukowiec wyjaśnia swoją teorię

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj