13.3 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Potężne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Jeden z największych kataklizmów w ciągu ostatnich stu lat

Kataklizm na pograniczu Turcji i Syrii. 6 lutego przed świtem zanotowano kilka silnych trzęsień ziemi. Ponowne wstrząsy nawiedziły region następnego dnia – 7 lutego. Nadal rośnie liczba ofiar, które wydobywane są spod gruzów zawalonych domów. Życie straciło tysiące osób.

REKLAMA

To nie koniec dramatu. 7 lutego zanotowano kolejne trzęsienie. Jego siłę określono na 5,6 stopnia w skali Richtera. We wtorkowy poranek znana była nowa liczba ofiar kataklizmu. Dotychczas potwierdzono śmierć 4365 osób. Rannych zostało 15 834 osób.

Z każdą minutą rośnie ta smutna statystyka. Do wielu miejsc jeszcze nie dotarli ratownicy.

CZYTAJ TEŻ:  Zaginął 38-latek z Radymna

Ogrom zniszczeń jest porażający. Domy waliły się jeden po drugim. Wśród nich były wysokie bloki. Szacuje się, że w Turcji zawalonych zostało ponad 5 600 budynków. Wśród nich był szpital stanowy Iskenderun w mieście o tej samej nazwie.

Władze tureckie podają, że to dotychczas drugie, co do wielkości trzęsienie ziemi w historii tego kraju, po kataklizmie w 1999 r. Wtedy odnotowano wstrząsy o sile 7,4 w skali Richtera, które pochłonęły 17 tys. ofiar.

Wstrząsy 6 lutego zaczęły się o godz. 4:17. Epicentrum trzęsienia było w mieście Pazarcik w prowincji Kahramanmaras. Siła wstrząsu miała 7,8 stopni i pod tym względem to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakiego kraj doświadczył od blisko 100 lat.

CZYTAJ TEŻ:  Motokraksa na początek sezonu

O godzinie 4:28 ziemia ponownie zatrzęsła się na głębokości 7 kilometrów w Gaziantep – niedaleko granicy z Syrią. Szereg innych miast zostało wstrząśniętych wstrząsami wtórnymi. Trzęsienie było odczuwalne na Cyprze, w Libanie i Izraelu.

W sumie wystąpiło ponad 100 wstrząsów wtórnych, niektóre były silne. Zniszczenia są w 10 tureckich miastach. 

Trzęsienie ziemi w Turcji | Fot. Twitter
Trzęsienie ziemi w Turcji | Fot. Twitter

Turecki minister spraw wewnętrznych Süleyman Soylu powiedział: „Wszystkie dostępne zespoły poszukiwawczo-ratownicze zostały wysłane na obszary objęte trzęsieniem ziemi. Podnieśliśmy najwyższy poziom alarmu”.

CZYTAJ TEŻ:  70-latek potrącony przez szynobus

Turcja zwróciła się o pomoc międzynarodową.

Pomoc z Polski

W gotowości do działań ratowniczych natychmiast zgłosiła Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza HUSAR tj. 76 strażaków PSP z 8 psami z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Wieczorem 6 lutego wylecieli na pomoc ofiarom kataklizmu.

Cały czas są szanse na odnalezienie w gruzowiskach żywych ludzi, choć z każdą godzinę te szanse maleją. Na miejscu panują ujemne temperatury, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację poszkodowanych.

Ale wciąż jest nadzieja. Wideo na Twitterze przedstawia cud. Z zawalonego domu uratowano młodą dziewczynę:

Dlaczego znów Turcja?

Trzęsienia ziemi nawiedzają Turcję cyklicznie i mieszkańcy praktycznie żyją w ciągłym zagrożeniu. ︎Spotykają się tam dwie największe płyty kontynentalne: afrykańska i euroazjatycka.

Według ekspertów, granice płyt są szczególnie aktywne tektonicznie. Najgorsze, że nie da się precyzyjnie przewidzieć czasu, kiedy nastąpi trzęsienie.

Cytowany przez media ekspert od trzęsień ziemi, Martinez Garzon stwierdza: „Nie możemy przewidzieć, kiedy nastąpi trzęsienie ziemi ani jak duże będzie. Wiedzieliśmy jednak, że w ciągu ostatnich 1000 lat we wschodnim uskoku Anatolii miały miejsce co najmniej 3 trzęsienia ziemi o sile do 7,8 i co najmniej dwa trzęsienia ziemi o sile 6,8 w ubiegłym stuleciu. Dlatego takie trzęsienie ziemi nie było pod tym względem zaskoczeniem”.

W mediach pojawiły się wideo przedstawiające dziwne zachowanie ptaków. Tuż przed trzęsieniem. Czy tylko one wyczuły nadchodzący kataklizm?

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13.3 ° C
14.4 °
12 °
62 %
4.1kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
15 °
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
-0 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu