6.5 C
Rzeszów
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Tu powstaje Rzeszów Wschodni. Będą kolejne przystanki

REKLAMA

Komunikacja miejska w Rzeszowie to przede wszystkim autobusy. Znakomitym jej uzupełnieniem może być uruchomiona kilka miesięcy temu Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Potrzeba tylko gęstszej sieci przystanków. Właśnie rozpoczęła się budowa nowej stacji Rzeszów Wschodni. Ale to nie wszystko. Kolej w krótkim czasie w obrębie miasta chce wybudować kolejne stacje!

Już pracują koparki i ciężki sprzęt. Nowy przystanek Rzeszów Wschodni powstaje przy ul. Załęskiej, niedaleko siedziby firmy Asseco. Budową zajmują się PKP Polskie Linie Kolejowe. Na nowej stacji powstaną dwa podwyższone perony, wiaty, ławki, a także trzy widny, które pozwolą ominąć schody.

Będzie też tunel. Umożliwi bezpieczne dostanie się na perony, ale również połączy osiedle. Obecnie ulicę w tym miejscu przedzielają tory i nie ma tu żadnego legalnego przejścia.

Obecnie ruch pociągów w okolicy budowy odbywa się z ograniczoną prędkością i tylko po jednym torze. Drugi został rozebrany.

– Roboty prowadzone są głównie nocą, aby nie wpływać na przejazdy pociągów. Stacja ma być gotowa w przyszłym roku. Jej koszt szacujemy na 300 mln zł – mówi Dorota Szalacha z Biura Prasowego PKP PLK.

14 nowych przystanków

Uruchomiona z początkiem tego roku Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, zwłaszcza okolic Rzeszowa. – Jest tanio, wygodnie i szybko. W porównaniu do auta nie muszę tracić czasu stojąc korkach, ani pieniędzy na płatne parkowanie – mówi pani Anna Maj z Boguchwały, która korzysta z kolej dojeżdżając do pracy w Rzeszowie.

Kolej, ale także samorząd chcą rozwijać PKA i wybudować 14 dodatkowych przystanków.

Planowane nowe stacje na linii Dębica-Rzeszów-Przeworsk, oprócz przystanku Rzeszów Wschodni, to:

 • Rzeszów Północny Baranówka
 • Rzeszów Dworzysko
 • Sędziszów Małopolski Wschodni.

Na trasie Rzeszów – Strzyżów podróżni zyskają pięć nowych przystanków:

 • Rzeszów Galeria
 • Rzeszów Os. Dąbrowskiego.
 • Boguchwała,
 • Lutoryż
 • Żarnowa

W kierunku Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą nowe przystanki:

 • Rzeszów Północny
 • Głogów Małopolski Os. Niwa
 • Kolbuszowa Górna.

Kolej wybuduje również zupełnie nową linię. Powstanie blisko 5 km połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie nowy przystanek Park technologiczny.

rzeszow wschodni2
W tym miejscu powstanie podziemne przejście | Fot. Inres24.pl
[yop_poll id=”61″]

Zobacz też:

Rewolucja na torach! Wystartowała Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Kolej pod prądem. Szybciej dojedziemy do Lublina

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj