14.4 C
Rzeszów
niedziela, 24 września, 2023

Rewolucja na torach! Wystartowała Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

REKLAMA

No to w drogę! Na Podkarpaciu od Nowego Roku ruszyła PKA, czyli Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. To regularne połączenia Rzeszowa z Dębicą, Przeworskiem i Strzyżowem, a jesienią także z Kolbuszową. Szynobusy w szczycie kursują co pół godziny, przez resztę dnia co godzinę, a w weekendy co dwie godziny!

To prawdziwa rewolucja na torach. Tak wielu połączeń jeszcze nigdy nie było. PKA to aż 74 dodatkowe pociągi. Najwięcej kursów jest w dni powszednie, ale również w weekendy jest łatwiej dojechać do Rzeszowa na spacer, czy zakupy.

Na przykład w relacji – Rzeszów – Strzyżów to obecnie 26 kursów dziennie (wcześniej tylko 7). Pociągi startują już o godz. 4.36, a ostatni odjeżdża po godz. 22.

Na trasie Tarnów-Rzeszów-Jarosław-Przemyśl to już prawdziwe zatrzęsienie pociągów. Dziennie na tej linii jeździ aż 60 składów!

Start PKA to efekt wielu lat starań samorządowców. Choć kolej uruchomiono w niefortunnym czasie epidemii i niekiedy wagony wiozą samo powietrze, to kolejarze są dobrej myśli.

– Restrykcje miną, uczniowie i studenci wrócą na uczelnie, zrobi się ruch. Ludzie się też przekonają, że ta oferta ma same plusy. Do Rzeszowa można teraz dostać się szybko i wygodnie praktycznie o każdej porze – dodają. Pierwszego dnia działania PKA nie było tak źle. Skorzystało z niej 700 pasażerów.

Promocja na bilety

Dodatkową zachętą do podróżowania koleją są tanie bilety. Zaczęła obowiązywać nowa promocja „Połączenie w dobrej cenie”, która dotyczy nie tylko PKA. Np. za jednorazowy bilet na trasie zapłacimy:

  • Rzeszów – Lublin – 25 zł
  • Rzeszów – Przeworsk – 6,50 zł
  • Rzeszów – Stalowa Wola – 12,50 zł
  • Rzeszów – Strzyżów – 6,50 zł
  • Rzeszów – Kraków – 25 zł
  • Rzeszów – Przemyśl – 11 zł
  • Jarosław – Przemyśl – 4,50 zł

Wygoda w każdym wagonie

Do obsługi PKA zostały kupione nowe pociągi. Osiem elektrycznych i dwa spalinowe. Zapewnią wygodę i komfort. Każdy skład ma klimatyzację, do gniazdka przy fotelu można podłączyć telefon, laptop. Dostępne jest Wi-Fi. Na pokładzie każdego szynobusu znajduje się również biletomat na gotówkę i kartę.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna – poprzez zwiększone dotacje z budżetu województwa – to projekt za ponad 700 mln złotych. Cieszymy się, że to przedsięwzięcie staje się faktem. Wierzymy, że oferta kolei aglomeracyjnej zachęci mieszkańców Podkarpacia do zostawienia samochodów i podróżowania pociągami – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

O której odjeżdża mój pociąg?

Informacje o rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO można uzyskać pod numerem telefonu infolinii: 703 20 20 20 (czynnej całą dobę) oraz w wyszukiwarkach na stronach internetowych: polregio.plportalpasazera.pl.

TUTAJ do pobrania jest PDF z rozkładem jazdy.

Zobacz też:

Kolej pod prądem. Szybciej dojedziemy do Lublina

TLK Górski. Pociąg z Rzeszowa upamiętnia legendarnego trenera

[yop_poll id=”61″]

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA