28.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Rewolucja na torach! Wystartowała Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

REKLAMA

No to w drogę! Na Podkarpaciu od Nowego Roku ruszyła PKA, czyli Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. To regularne połączenia Rzeszowa z Dębicą, Przeworskiem i Strzyżowem, a jesienią także z Kolbuszową. Szynobusy w szczycie kursują co pół godziny, przez resztę dnia co godzinę, a w weekendy co dwie godziny!

To prawdziwa rewolucja na torach. Tak wielu połączeń jeszcze nigdy nie było. PKA to aż 74 dodatkowe pociągi. Najwięcej kursów jest w dni powszednie, ale również w weekendy jest łatwiej dojechać do Rzeszowa na spacer, czy zakupy.

Na przykład w relacji – Rzeszów – Strzyżów to obecnie 26 kursów dziennie (wcześniej tylko 7). Pociągi startują już o godz. 4.36, a ostatni odjeżdża po godz. 22.

Na trasie Tarnów-Rzeszów-Jarosław-Przemyśl to już prawdziwe zatrzęsienie pociągów. Dziennie na tej linii jeździ aż 60 składów!

Start PKA to efekt wielu lat starań samorządowców. Choć kolej uruchomiono w niefortunnym czasie epidemii i niekiedy wagony wiozą samo powietrze, to kolejarze są dobrej myśli.

– Restrykcje miną, uczniowie i studenci wrócą na uczelnie, zrobi się ruch. Ludzie się też przekonają, że ta oferta ma same plusy. Do Rzeszowa można teraz dostać się szybko i wygodnie praktycznie o każdej porze – dodają. Pierwszego dnia działania PKA nie było tak źle. Skorzystało z niej 700 pasażerów.

Promocja na bilety

Dodatkową zachętą do podróżowania koleją są tanie bilety. Zaczęła obowiązywać nowa promocja „Połączenie w dobrej cenie”, która dotyczy nie tylko PKA. Np. za jednorazowy bilet na trasie zapłacimy:

  • Rzeszów – Lublin – 25 zł
  • Rzeszów – Przeworsk – 6,50 zł
  • Rzeszów – Stalowa Wola – 12,50 zł
  • Rzeszów – Strzyżów – 6,50 zł
  • Rzeszów – Kraków – 25 zł
  • Rzeszów – Przemyśl – 11 zł
  • Jarosław – Przemyśl – 4,50 zł

Wygoda w każdym wagonie

Do obsługi PKA zostały kupione nowe pociągi. Osiem elektrycznych i dwa spalinowe. Zapewnią wygodę i komfort. Każdy skład ma klimatyzację, do gniazdka przy fotelu można podłączyć telefon, laptop. Dostępne jest Wi-Fi. Na pokładzie każdego szynobusu znajduje się również biletomat na gotówkę i kartę.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna – poprzez zwiększone dotacje z budżetu województwa – to projekt za ponad 700 mln złotych. Cieszymy się, że to przedsięwzięcie staje się faktem. Wierzymy, że oferta kolei aglomeracyjnej zachęci mieszkańców Podkarpacia do zostawienia samochodów i podróżowania pociągami – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

O której odjeżdża mój pociąg?

Informacje o rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO można uzyskać pod numerem telefonu infolinii: 703 20 20 20 (czynnej całą dobę) oraz w wyszukiwarkach na stronach internetowych: polregio.plportalpasazera.pl.

TUTAJ do pobrania jest PDF z rozkładem jazdy.

Zobacz też:

Kolej pod prądem. Szybciej dojedziemy do Lublina

TLK Górski. Pociąg z Rzeszowa upamiętnia legendarnego trenera

[yop_poll id=”61″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj