23.4 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Pociągiem po Rzeszowie. Otwarto nowe przystanki

REKLAMA

Komunikacja miejska w Rzeszowie to przede wszystkim autobusy. Znakomitym jej uzupełnieniem może być Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, tym bardziej, że od 11 czerwca zyskała jeszcze więcej przystanków. A w budowie są następne.

Od 11 czerwca kolej uruchomiła w Rzeszowie 4 nowe przystanki. Jeden z nich – Rzeszów Pobitno (początkowo miał nazywać się Rzeszów Wschodni) znajduje się przy ul. Załęskiej, niedaleko siedziby firmy Asseco.

Stacja ma dwa nowoczesne, wysokie perony, które połączone są podziemnym tunelem. Wreszcie można pokonać tory w bezpieczny sposób, aby dostać się do obu części osiedla. Dotąd nie było tu żadnego legalnego przejścia. W budowie są jeszcze trzy windy, które pozwolą ominąć schody.

Pasażerowie mają do dyspozycji wiaty, ławki. Obok znajdują się gabloty z rozkładem. Pociągów jest mnóstwo. Praktycznie od świtu do nocy można dojechać i wrócić z centrum. Ale nie tylko. Można stąd pojechać także do Przeworska, Łańcuta, czy Przemyśla.

Stacja kosztowała około 300 mln zł.

mapa kolei3
Kolejne przystanki

Uruchomiona z początkiem 2021 roku Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, zwłaszcza okolic Rzeszowa. – Jest tanio, wygodnie i szybko. W porównaniu do auta nie muszę tracić czasu stojąc korkach, ani pieniędzy na płatne parkowanie – mówi pani Anna z Boguchwały, która korzysta z kolej dojeżdżając do pracy.

Kolej i samorząd rozwijają PKA i w budowie są dodatkowe przystanki. Niektóre już są gotowe:

Od 11 czerwca, oprócz stacji Rzeszów Pobitno, można także korzystać z innych nowych przystanków. A są nimi, na trasie do Strzyżowa:

  • Rzeszów Centrum
  • Rzeszów Politechnika
  • Boguchwała Dolna

Na trasie w kierunku północnym i zachodnim:

  • Rzeszów Staromieście
  • Głogów Małopolski Niwa
  • Kolbuszowa Górna

W budowie pozostają kolejne nowe stacje np.:

  • Rzeszów Północny Baranówka
  • Rzeszów Dworzysko

Kolej buduje również zupełnie nową linię. Powstaje blisko 5 km połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie nowy przystanek przy parku technologicznym (Głogów Małopolski Południowy).

image0011

Zobacz też:

Rewolucja na torach! Wystartowała Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Kolej pod prądem. Szybciej dojedziemy do Lublina

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj