20.6 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Król puszczy staranował opla

REKLAMA

Rozbity przód, zmiażdżony dach – nawet trudno rozpoznać markę. Opel na zdjęciu wygląda jakby przejechał po nim drogowy walec. To jednak nie skutek zderzenia z maszyną, ale ze zwierzęciem – i to największym w polskich lasach, zwanym królem puszczy.

Żubr to najpotężniejsze i największe występujące w polskich lasach zwierzę. Dorosły osobnik waży nawet 700 kilogramów. W miejscowości Zawóz w Bieszczadach taki kolos wypadł na jadący samochód.

Wszystko działo się we wtorek, 17 maja około godz. 20. Zapadł już zmrok. Kierowca był poza terenem zabudowanym. W światłach reflektorów nagle zobaczył wbiegające zwierzę. Depnął ostro po hamulcach, ale wypadku nie dało się uniknąć. Rozpędzone auto uderzyło w kolosa, który zwalił się na maskę i dach, kompletnie miażdżąc karoserię.

Auto zatrzymało się w rowie, a żubr? Poczłapał dalej. Wkrótce znaleziono zwierzę na pobliskiej polanie. Tam skonało w wyniku odniesionych obrażeń.

Dużo szczęścia mieli natomiast ludzie. 28-letni kierowca wyszedł bez szanku. Urazu ręki doznała tylko jego 23-letnia pasażerka.

Ponieważ żubry są gatunkiem chronionym, tuszę zwierzęcia zabezpieczył leśniczy. Sprawę wypadku bada policja w Lesku.

Zderzenie z żubrem w Bieszczadach. Czy za uszkodzenia pojazdu po zderzeniu z dzikim zwierzęciem można żądać odszkodowania?

Można domagać się odszkodowania w zależności od sytuacji i kategorii zwierzęcia. W przypadku zwierzyny łownej, spłoszonej w trakcie polowania (np. dzik, sarna, łoś, daniel) wtedy można domagać się pokrycia szkód z ubezpieczenia OC dzierżawcy terenu – danego koło łowieckiego.

Kiedy zwierzę jest chronione i weszło na drogę, która nie posiadała znaku ostrzegawczego „Uwaga dzikie zwierzęta”, wtedy możemy domagać się pokrycia szkód od zarządcy drogi.

W przypadkach spornych, pozostaje jedynie sąd.

zubr1
Zderzenie z żubrem w Bieszczadach. Żubr to największe zwierzę występujące w polskich lasach. Nazwany jest królem puszczy | Fot. Pixabay

Zobacz też:

Wypadek w Rudnej Małej. 38-latek zginął przez sarnę

Z drogi śledzie, bo koparkowy jedzie!

Krwawa awantura. 25-latek zranił nożem ojca i brata

Wandal ciął gumę bez litości

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj