1.2 C
Rzeszów
poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Najnowsze

Królewska husaria i wyrzutnie Sky Sabre będą rozmieszczone na Podkarpaciu?

Na Podkarpaciu stacjonują Amerykanie, którzy chronią lotnisko w Jasionce bateriami Patriot. Ale to nie koniec sojuszniczego wsparcia. Do Polski trafiła teraz z Wielkiej Brytanii „królewska husaria” ze swoimi czołgami Challenger, a także dotarły supernowoczesne wyrzutnie Sky Sabre.

REKLAMA

Brytyjskie Sky Sabre to jeden z najnowocześniejszych systemów obrony powietrznej, który właśnie trafił do Polski. Według Informacyjnej Agencji Radiowej ma być rozmieszczony na Podkarpaciu przy granicy z Ukrainą, choć możliwy wydaje się też odcinek granicy z Białorusią. Wyrzutnie są mobilne.

Sky Sabre to nowy system, wprowadzony do brytyjskiej armii w zeszłym roku. Wystrzeliwuje pociski na 25 km, które mogą zwalczać wrogie samoloty, śmigłowce, drony i rakiet manewrujące. Ben Wallace, brytyjski minister obrony chwali się, że sprzęt jest bardzo precyzyjny i pocisk potrafi z prędkością dźwięku trafić w cel wielkości piłeczki tenisowej.

CZYTAJ TEŻ:  Wielka obławy na handlarzy bronią. Padły strzały

To nie jedyne militarne wsparcie z Wielki Brytanii. Jak informuje MON – do południowo-wschodniej Polski dociera „królewska husaria – The Queen’s Royal Hussars”, czyli kompania czołgów Challenger. Będzie szkolić się z pododdziałami Żelaznej Dywizji, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej operującej także na Podkarpaciu.

Zobacz też:

Jeszyrzcze więcej prądu ze śmieci. Powstaje druga linia spalarni

Królewska porcelana wróciła na zamek!

Palił śmiecie na podwórku i omal nie puścił z dymem gospodarstwa. Pożar gasili policjanci

CZYTAJ TEŻ:  Przez podpalacza stracili gospodarstwo

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
1.2 ° C
2.2 °
-0.2 °
92 %
6.2kmh
100 %
pon.
7 °
wt.
7 °
śr.
2 °
czw.
2 °
pt.
2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu