24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Królewska husaria i wyrzutnie Sky Sabre będą rozmieszczone na Podkarpaciu?

REKLAMA

Na Podkarpaciu stacjonują Amerykanie, którzy chronią lotnisko w Jasionce bateriami Patriot. Ale to nie koniec sojuszniczego wsparcia. Do Polski trafiła teraz z Wielkiej Brytanii „królewska husaria” ze swoimi czołgami Challenger, a także dotarły supernowoczesne wyrzutnie Sky Sabre.

Brytyjskie Sky Sabre to jeden z najnowocześniejszych systemów obrony powietrznej, który właśnie trafił do Polski. Według Informacyjnej Agencji Radiowej ma być rozmieszczony na Podkarpaciu przy granicy z Ukrainą, choć możliwy wydaje się też odcinek granicy z Białorusią. Wyrzutnie są mobilne.

Sky Sabre to nowy system, wprowadzony do brytyjskiej armii w zeszłym roku. Wystrzeliwuje pociski na 25 km, które mogą zwalczać wrogie samoloty, śmigłowce, drony i rakiet manewrujące. Ben Wallace, brytyjski minister obrony chwali się, że sprzęt jest bardzo precyzyjny i pocisk potrafi z prędkością dźwięku trafić w cel wielkości piłeczki tenisowej.

To nie jedyne militarne wsparcie z Wielki Brytanii. Jak informuje MON – do południowo-wschodniej Polski dociera „królewska husaria – The Queen’s Royal Hussars”, czyli kompania czołgów Challenger. Będzie szkolić się z pododdziałami Żelaznej Dywizji, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej operującej także na Podkarpaciu.

Zobacz też:

Jeszyrzcze więcej prądu ze śmieci. Powstaje druga linia spalarni

Królewska porcelana wróciła na zamek!

Palił śmiecie na podwórku i omal nie puścił z dymem gospodarstwa. Pożar gasili policjanci

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj