19.4 C
Rzeszów
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Królewska porcelana wróciła na zamek!

REKLAMA

Niezwykły skarb po 78 latach wrócił na Zamek w Łańcucie. To serwis porcelanowy, który król Jan III Sobieskich otrzymał w darze od cesarza Chin. Polski władca mógł poszczycić się największą w Europie kolekcją naczyń z Dalekiego Wschodu, która była w tamtych, ale też we współczesnych czasach uznawana za wyjątkowe dzieła sztuki.

Porcelanowa kolekcja to cztery talerze i jeden półmisek. Kiedyś cały zestaw liczył ponad sto naczyń. Pozostałe są wciąż poszukiwane. Te, które teraz wróciły do Łańcuta udało się kupić na aukcji w Galerii w Londynie. Blisko 400 tys. zł wyłożyło na ten cel Ministerstwo Kultury.

– Jeśli tylko na rynku pojawią się inne rzeczy z tej kolekcji, będziemy je dokupować, aby w jak największym stopniu mogła zostać ona odbudowana – zadeklarował w Łańcucie wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, który uczestniczył w pierwszej publicznej prezentacji zakupionych zabytków w Polsce.

Serwis pochodzi z XVII wieku – z okresu panowania cesarza Chin Kangxi (1662-1723), który podarował naczynia królowi Janowi III Sobieskiemu. Król przekazał je potem rodzinie Czartoryskich. W drugiej połowie XVIII wieku księżna Izabela Lubomirska z Czartoryskich (1736 – 1816) sprowadziła porcelanę do Łańcuta. Był wyposażeniem i ozdobą zamku aż do 1944 r.

Przed wojną królewska porcelana eksponowana była w oszklonych szafach stojących w Korytarzu Północnym I piętra zwanym Białym. Część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, tuż obok Sali Balowej.

Doskonała jakość

Naczynia mają mnóstwo lat i wciąż zachwycają swoją jakością i precyzją wykonania. Malowidła zachowały się w doskonałym stanie. Przedstawiają rycerskie gonitwy konne przed trybuną mikada. Uważano, że podobnego serwisu nie posiada żaden najbogatszy zbiór w Europie.

W 1944 r. porcelana z zamku została wywieziona i zaginęła. Odnalazła się dopiero w latach 90. u francuskiego przedsiębiorcy, kolekcjonera i filantropa – Paula-Luisa’a Weiller’a (1893–1993). Jego spadkobiercy wystawili teraz kolekcję do sprzedaży. Polskie państwo natychmiast zareagowało.

Muzeum odzyskało bezcenne dla kultury i historii Polski eksponaty.

Talerze mają średnicę 34,3 cm, a półmisek – 43,5 cm. Widnieją na nich przedwojenne sygnatury Zamku w Łańcucie.

Porcelana będzie stanowić ekspozycję muzeum i będą mogli ją podziwiać turyści.

Muzeum – Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie należy do najcenniejszych zespołów rezydencjonalnych w Polsce o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Został wybudowany w latach 1629–1642 dla Stanisława Lubomirskiego,wojewody krakowskiego i ruskiego, prawdopodobnie według projektu Macieja Trapoli iprzy udziale Krzysztofa Mieroszewskiego. Zaprojektowany w tradycyjnej formie ówczesnych budowli zamkowych został oparty na nowatorskim schemacie „palazzo in fortezza”, który zakładał kompozycyjne sprzężenie planu fortyfikacji zarówno z siedzibą magnacką, jak i z miastem. W XVII w. Zamek w Łańcucie był uważany za jedną z piękniejszych siedzib magnackich w Europie.

Zobacz też:

Zabytkowy XVII-wieczny porcelanowy serwis powrócił do zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie

Dostaliśmy w darze Muzeum Gorzelnictwa!

Sprawdziliśmy, co kryją Rzeszowskie Piwnice. Czy warto wybrać się z dzieckiem?

Papież otrzymał ziemię z gospodarstwa rodziny Ulmów w Markowej

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj