16.4 C
Rzeszów
środa, 6 lipca, 2022

Najnowsze

Królewska porcelana wróciła na zamek!

Niezwykły skarb po 78 latach wrócił na Zamek w Łańcucie. To serwis porcelanowy, który król Jan III Sobieskich otrzymał w darze od cesarza Chin. Polski władca mógł poszczycić się największą w Europie kolekcją naczyń z Dalekiego Wschodu, która była w tamtych, ale też we współczesnych czasach uznawana za wyjątkowe dzieła sztuki.

REKLAMA

Porcelanowa kolekcja to cztery talerze i jeden półmisek. Kiedyś cały zestaw liczył ponad sto naczyń. Pozostałe są wciąż poszukiwane. Te, które teraz wróciły do Łańcuta udało się kupić na aukcji w Galerii w Londynie. Blisko 400 tys. zł wyłożyło na ten cel Ministerstwo Kultury.

– Jeśli tylko na rynku pojawią się inne rzeczy z tej kolekcji, będziemy je dokupować, aby w jak największym stopniu mogła zostać ona odbudowana – zadeklarował w Łańcucie wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, który uczestniczył w pierwszej publicznej prezentacji zakupionych zabytków w Polsce.

Serwis pochodzi z XVII wieku – z okresu panowania cesarza Chin Kangxi (1662-1723), który podarował naczynia królowi Janowi III Sobieskiemu. Król przekazał je potem rodzinie Czartoryskich. W drugiej połowie XVIII wieku księżna Izabela Lubomirska z Czartoryskich (1736 – 1816) sprowadziła porcelanę do Łańcuta. Był wyposażeniem i ozdobą zamku aż do 1944 r.

Przed wojną królewska porcelana eksponowana była w oszklonych szafach stojących w Korytarzu Północnym I piętra zwanym Białym. Część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, tuż obok Sali Balowej.

Doskonała jakość

Naczynia mają mnóstwo lat i wciąż zachwycają swoją jakością i precyzją wykonania. Malowidła zachowały się w doskonałym stanie. Przedstawiają rycerskie gonitwy konne przed trybuną mikada. Uważano, że podobnego serwisu nie posiada żaden najbogatszy zbiór w Europie.

W 1944 r. porcelana z zamku została wywieziona i zaginęła. Odnalazła się dopiero w latach 90. u francuskiego przedsiębiorcy, kolekcjonera i filantropa – Paula-Luisa’a Weiller’a (1893–1993). Jego spadkobiercy wystawili teraz kolekcję do sprzedaży. Polskie państwo natychmiast zareagowało.

Muzeum odzyskało bezcenne dla kultury i historii Polski eksponaty.

Talerze mają średnicę 34,3 cm, a półmisek – 43,5 cm. Widnieją na nich przedwojenne sygnatury Zamku w Łańcucie.

Porcelana będzie stanowić ekspozycję muzeum i będą mogli ją podziwiać turyści.

Muzeum – Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie należy do najcenniejszych zespołów rezydencjonalnych w Polsce o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Został wybudowany w latach 1629–1642 dla Stanisława Lubomirskiego,wojewody krakowskiego i ruskiego, prawdopodobnie według projektu Macieja Trapoli iprzy udziale Krzysztofa Mieroszewskiego. Zaprojektowany w tradycyjnej formie ówczesnych budowli zamkowych został oparty na nowatorskim schemacie „palazzo in fortezza”, który zakładał kompozycyjne sprzężenie planu fortyfikacji zarówno z siedzibą magnacką, jak i z miastem. W XVII w. Zamek w Łańcucie był uważany za jedną z piękniejszych siedzib magnackich w Europie.

Zobacz też:

Zabytkowy XVII-wieczny porcelanowy serwis powrócił do zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie

Dostaliśmy w darze Muzeum Gorzelnictwa!

Sprawdziliśmy, co kryją Rzeszowskie Piwnice. Czy warto wybrać się z dzieckiem?

Papież otrzymał ziemię z gospodarstwa rodziny Ulmów w Markowej

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
burze z piorunami i słabe opady deszczu
16.4 ° C
16.6 °
16 °
97 %
6.2kmh
75 %
śr.
22 °
czw.
24 °
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
16 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu