21 C
Rzeszów
niedziela, 8 września, 2024

Jeszcze więcej prądu ze śmieci. Powstaje druga linia spalarni

REKLAMA

W Rzeszowie będzie rozbudowana spalarnia śmieci. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji „Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii”. Rocznie ma przetwarzać 180 tys. ton odpadów. Powstanie z nich prąd i ciepło dla 15 tysięcy gospodarstw domowych.

Instalacja to inwestycja PGE Energia Ciepła. Pierwsza spalarnia powstała w 2018 r. Działa przy ul. Ciepłowniczej. Zastosowano w niej nowoczesne technologie. Przede wszystkim to bardzo wydajne filtry, które sprawiają, że dym unoszący się z komina nad budynkiem – ma nie zawierać niebezpiecznych związków. Zwolennicy tych rozwiązań podkreślają, że spalarnie tego typu znacznie słabiej wpływają na stan zanieczyszczenia powietrza, niż instalacje węglowe i są porównywalnie do gazowych.

Zadaniem spalarni jest przetwarzanie odpadów, które nie nadają się do recyklingu i nie powinny być gromadzone na składowiskach. Produktem spalania jest natomiast żużel, który to z kolei może być wykorzystywany jako materiał służący do budowy dróg.


Nowa linia technologiczna ma powstać w tym samym budynku. Jest dość miejsca, aby ją zainstalować. Przewidywano to już na etapie konstrukcji hali. Teraz – zgodnie z budowlaną tradycją – wmurowano kamień węgielny pod nową instalację.

– II linia technologiczna wpłynie na wzrost efektywności przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce, a także przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji tlenków siarki, azotu oraz pyłów – wpływając tym samym na poprawę jakości powietrza w regionie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów powoduje, że instalacja ITPOE jest ściśle związana z otoczeniem wpływając na jego ekosystem – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. – Należy przy tym podkreślić, że dzięki rygorystycznym wymaganiom środowiskowym, ITPOE jest w pełni bezpieczna dla mieszkańców i środowiska – dodaje.

Dzięki zabudowie II linii technologicznej zwiększy się wydajność spalarni. Po zakończeniu inwestycji będzie w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów rocznie. Dotychczasowa spalarnia przetwarza teraz 100 tys. ton.

Rozbudowana instalacja ITPOE będzie nadal przetwarzać odpady pochodzenia komunalnego oraz odzyskiwać z nich energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Jak przekonuje PGE, funkcjonująca instalacja przyczynia się do znacznej poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie składowania odpadów komunalnych na rzecz ich bieżącego przetwarzania dla celów energetycznych, a także z powodu ograniczenia spalania paliw kopalnych w procesie wytwarzania ciepła.

Zgodnie z podpisaną umową zakończenie prac związanych z zabudową II linii technologicznej planowane jest na IV kwartał 2024 roku.

Zobacz też:

Frank warty więcej niż euro

Chrust z podkarpackich lasów. Ile kosztuje? Jak zbierać go legalnie?

Jedna ładowarka do wszystkich telefonów? Tego chce Unia Europejska

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj