10.8 C
Rzeszów
czwartek, 6 października, 2022

Najnowsze

Misja żołnierzy USA na Podkarpaciu. Amerykański dziennik zdradza plan

Po co amerykańscy żołnierze przyjeżdżają do Rzeszowa? Zgodnie z zapowiedziami polityków są elementem wsparcia sojuszniczego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Jednak prestiżowy amerykański dziennik The Wall Street Journal donosi o konkretnych planach i zadaniach komandosów rozlokowanych obecnie na Podkarpaciu. Jakie to zadania?

REKLAMA

Gazeta powołuje się na urzędników Białego Domu. Według jej informatorów wojska amerykańskie w Polsce mają pomóc w ewakuacji tysiącom Amerykanów, którzy prawdopodobnie uciekną z Ukrainy w przypadku ataku Rosji. Jak zauważa dziennik, decydując o przysłaniu dodatkowych 1700 żołnierzy nad Wisłę, administracja prezydenta Joe Bidena stara się uniknąć chaosu jaki powstał podczas ewakuacji w Afganistanie.

twsj1
Artykuł w TWSJ

Z doniesień The Wall Street Journal wynika, że część żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej obecnych w Polsce w nadchodzących dniach zacznie tworzyć punkty kontrolne, obozy namiotowe i inne tymczasowe obiekty na granicy Polski z Ukrainą, przygotowując się do obsługi przybywających Amerykanów. W tym twierdzeniu może być sporo prawdy, ponieważ przy lotnisku w Mielcu powstało prawdziwe miasteczko namiotowe. Dziennikarze w Polsce spekulują, że właśnie tu mają być lokowanie żołnierze, ale czy nie ma dla nich miejsca w bardziej komfortowych warunkach w koszarach, albo nawet w hotelach?

CZYTAJ TEŻ:  Zdradziła go woń z plecaka

Tymczasem jak zaznacza Wall Street Journal, ewakuowanych może być 30 tys. obywateli USA, przebywających obecnie na Ukrainie. Szacuje się, że w przypadku wojny uciekać może od 1 do 5 mln ludzi. Polska musi liczyć się zatem z ogromną falą uchodźców.

Urzędnicy Białego Domu zaznaczają, że żołnierze USA nie są upoważnieni do wjazdu na Ukrainę i nie będą ewakuować Amerykanów ani latać na misje lotnicze z terytorium Ukrainy.

Amerykańscy żołnierze w Rzeszowie
Amerykańscy żołnierze w Rzeszowie. Tymczasowa baza wojsk na Podkarpaciu znajduje się w G2Arena. Do dyspozycji mają tu 27 tys. mkw. powierzchni | Fot. LM
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
10.8 ° C
11.1 °
10.2 °
78 %
6.2kmh
0 %
czw.
20 °
pt.
19 °
sob.
19 °
niedz.
15 °
pon.
15 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu