8.8 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Misja żołnierzy USA na Podkarpaciu. Amerykański dziennik zdradza plan

REKLAMA

Po co amerykańscy żołnierze przyjeżdżają do Rzeszowa? Zgodnie z zapowiedziami polityków są elementem wsparcia sojuszniczego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Jednak prestiżowy amerykański dziennik The Wall Street Journal donosi o konkretnych planach i zadaniach komandosów rozlokowanych obecnie na Podkarpaciu. Jakie to zadania?

Gazeta powołuje się na urzędników Białego Domu. Według jej informatorów wojska amerykańskie w Polsce mają pomóc w ewakuacji tysiącom Amerykanów, którzy prawdopodobnie uciekną z Ukrainy w przypadku ataku Rosji. Jak zauważa dziennik, decydując o przysłaniu dodatkowych 1700 żołnierzy nad Wisłę, administracja prezydenta Joe Bidena stara się uniknąć chaosu jaki powstał podczas ewakuacji w Afganistanie.

twsj1
Artykuł w TWSJ

Z doniesień The Wall Street Journal wynika, że część żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej obecnych w Polsce w nadchodzących dniach zacznie tworzyć punkty kontrolne, obozy namiotowe i inne tymczasowe obiekty na granicy Polski z Ukrainą, przygotowując się do obsługi przybywających Amerykanów. W tym twierdzeniu może być sporo prawdy, ponieważ przy lotnisku w Mielcu powstało prawdziwe miasteczko namiotowe. Dziennikarze w Polsce spekulują, że właśnie tu mają być lokowanie żołnierze, ale czy nie ma dla nich miejsca w bardziej komfortowych warunkach w koszarach, albo nawet w hotelach?

Tymczasem jak zaznacza Wall Street Journal, ewakuowanych może być 30 tys. obywateli USA, przebywających obecnie na Ukrainie. Szacuje się, że w przypadku wojny uciekać może od 1 do 5 mln ludzi. Polska musi liczyć się zatem z ogromną falą uchodźców.

Urzędnicy Białego Domu zaznaczają, że żołnierze USA nie są upoważnieni do wjazdu na Ukrainę i nie będą ewakuować Amerykanów ani latać na misje lotnicze z terytorium Ukrainy.

Amerykańscy żołnierze w Rzeszowie
Amerykańscy żołnierze w Rzeszowie. Tymczasowa baza wojsk na Podkarpaciu znajduje się w G2Arena. Do dyspozycji mają tu 27 tys. mkw. powierzchni | Fot. LM

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj