30.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Amerykańscy komandosi lądują na lotnisku Rzeszów-Jasionka

REKLAMA

Rząd USA zapowiedział przysłanie do Polski 1700 dodatkowych amerykańskich żołnierzy i oto przybywają. Pierwsze samoloty z zaopatrzeniem i wojskowymi wylądowały w czwartek i piątek (3 i 4 lutego) na lotnisku Rzeszów – Jasionka. Kolejna grupa trafiła w niedzielę 6 lutego.

O przysłaniu do Polski dodatkowych sił amerykańskich poinformował w środę – 2 lutego rzecznik Pentagonu John Kirby. Nikt nie spodziewał się, że decyzja tak błyskawicznie wejdzie w życie. Już następnego dnia po tym oświadczeniu na lotnisku Rzeszów – Jasionka wylądowały trzy pierwsze amerykańskie samoloty transportowe Hercules. Przywiozły sprzęt i ludzi. W czwartek przyleciały kolejne maszyny.

Amerykańscy żołnierze z zaopatrzeniem są przerzucani do Polski z Niemiec. Samoloty przylatują bezpośrednio z bazy w Ramstein – największej amerykańskiej bazy lotniczej w Europie.

Jak informuje minister obrony – Mariusz Błaszczak do Polski przybędzie w sumie 1700 dodatkowych amerykańskich żołnierzy sił głównych Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. To renomowana jednostka szybkiego reagowania. Będąca w stałej gotowości do działania. W ciągu 18 godzin może znaleźć się w dowolnym punkcie świata.

Obecność Amerykanów w Polsce ma związek z niepewną sytuacją na Ukrainie i groźbą ataku Rosji na ten kraj.

Wszystko wskazuje na to, że amerykańscy żołnierze będą rozlokowani na Podkarpaciu. Ich tymczasowa baza znajdzie się prawdopodobnie w G2 Arena w Jasionce. Wcześniej najemcy zostali poproszeni o zwolnienie pomieszczeń, a w sobotę wokół centrum stawiano solidne ogrodzenie.

Na razie żołnierze, którzy już dotarli na Podkarpacie, stacjonują w hotelu Holiday Inn, nieopodal lotniska.

Kolejne transporty z żołnierzami spodziewane są w niedzielę. Docierają bezpośrednio z bazy w Karolinie Północnej w USA.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj