20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Auto z więzienia posłuży muzeum. Marcin Warchoł przekazał kolejne auto

REKLAMA

Na terenie rzeszowskiego Muzeum Techniki i Militariów odbyło się symboliczne przekazanie wycofanego z użytkowania samochodu służbowego na rzecz Fundacji Muzeum Techniki i Militariów.

W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – dr hab. Marcin Warchoł, który jest także kandydatem na prezydenta Rzeszowa.

Rzeszowskie Muzeum Techniki i Militariów to jedyna tego typu placówka na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w Polsce. Jego założycielem jest gen. bryg. rez. dr hab. inż. Tomasz Bąk – w latach 2008-2010 dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, pasjonat techniki, historii, orędownik pracy z młodzieżą. Uczestniczący w uroczystości Marcin Warchoł – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, podkreślał jak ważną rolę w rozwoju placówki odgrywa osoba jej założyciela:

– Muzeum jest w stanie rozwoju. Cały czas sprowadzane są zabytki. Na przeszło 1000 metrów kwadratowych, staraniem Pana Generała, zostało zgromadzonych mnóstwo sprzętów – nie tylko wojskowych ale i codziennego użytku, zabytki techniki, których próżno by szukać gdzie indziej – podkreślał minister Warchoł.

Marcin Warchoł marzy o tym, aby muzeum rozwinęło się na taką skalę, jak podobne placówki na zachodzie Europy, jak np. muzeum techniki w Brukseli. – Będę wspierał pana generała w tych staraniach, tak jak wspieramy dzisiaj przekazując symbolicznie ten samochód ze Służby Więziennej. – dodał.

Przekazany prze Służbę Więzienną pojazd to dostawczo-osobowy Peugeot Partner, który swoją służbę pełnił dotychczas w Zakładzie Karnym w Rawiczu. W imieniu Formacji symbolicznego przekazania dokonał płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.

Auto przyda się muzeum do codziennego użytku. – Pozwoli nam dotrzeć do naszych darczyńców i wzbogacać zbiory muzeum – mówił generał Tomasz Bąk.

Rzeszowskie Muzeum techniki i Militariów działa od 2011 roku. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ok 3,5 tys. eksponatów – w tym tak spektakularne, jak samoloty wojskowe, pojazdy pancerne czy kolekcja starych samochodów i motocykli. Od samego początku swojego istnienia muzeum współpracuje z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie i podkarpackimi jednostkami penitencjarnymi. Na ekspozycji znajdują się wycofane z użytkowania pojazdy i sprzęt Służby Więziennej. Muzeum dysponuje również wystawą historycznego i obecnego umundurowania Służby Więziennej.

Zobacz też:

Pomoc dla pomagających. Caritas otrzymała wozy służby więziennej. Auta przekazał wiceminister Marcin Warchoł

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj