20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

„W obronie chrześcijan”. Akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy

REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wspólnie z grupą parlamentarzystów i samorządowców zachęcali w Rzeszowie do składania podpisów pod projektem ustawy, która ma lepiech chronić prawa chrześcijan. – Nie może być tak, że bezkarnym jest naklejanie wizerunku Matki Bożej na toalecie. Dość poniżania wiernych! – przekonują posłowie Solidarnej Polski, którzy wyszli z pomysłem zaostrzenia prawa.

Obecny Kodeks Karny przewiduje konsekwencje dla tych, którzy swoim zachowaniem godzą w uczucia religijne, ale jak twierdzą zwolennicy zmian – właśnie te przepisy nie są precyzyjne.

– Rozmywają odpowiedzialność lub nie obejmują niektórych nagannych zachowań – zaznaczają parlamentarzyści.

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, tylko w 2019 r. doszło w Polsce do 64 przypadków naruszenia prawa do wolności sumienia i wyznania wśród chrześcijan. „Kierowane wobec duchownych akty agresji kończyły się pobiciem, a ośmieszanie, parodiowanie i dyskryminowanie chrześcijan w przestrzeni publicznej (tak w rzeczywistości jak i w Internecie) stało się niemal powszednie” – podaje raport.

W nowym projekcie ustawy osobie, która zakłóca nabożeństwo, nie trzeba będzie już udowadniać, że czyniła to „złośliwie”. Przesłanka, która w praktyce powodowała bezkarność za takie przestępstwo, zostanie wykreślona z art. 195 Kodeksu karnego.

– Osoby takie często tłumaczyły się bowiem, że prezentują swój światopogląd, a nie złośliwie i tego powodu nie były skazywane przez sądy. A przecież wolność religijna jest jednym z podstawowych praw obywatelskich. Niestety to prawo w tej chwili jest wyjątkowo ograniczane. Chrześcijanie spotykają się z aktami dyskryminacji, agresji, ataków. W Rzeszowie i w wielu miejscach na Podkarpaciu mieliśmy do czynienia z atakami na kościoły i z niszczeniem miejsc świętych – mówi Marcin Warchoł.

Jak zaznaczają parlamentarzyści, nie może być tak, że bezkarnym jest naklejanie wizerunku Matki Bożej na toalecie. – Dość poniżania chrześcijan! Ta ustawa jest pro obywatelska, ona nie jest przeciwko nikomu – dodają.

Według wiceministra, kościoły zawsze były oazą spokoju, a dziś są plugawione. Pojawiają się na nich obrzydliwe napisy, są przerywane msze święte. Polityk przedstawia statystyki. Liczba ataków na chrześcijan w ostatnich latach wzrosła aż o 1400 procent.

– W latach 2009-15 było 163 takie sprawy, w tej chwili jest to aż 2435 – stwierdza Marcin Warchoł.

– Można kogoś bezkarnie pobić tylko dlatego, że broni życia nienarodzonego. Można stracić pracę, jak pracownik Ikei tylko dlatego, że bronisz swoich poglądów religijnych. Minister spraw wewnętrznych Finlandii została oskarżona o to, że przypomniała o biblijnej zasadzie, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. W Hiszpanii ludzie trafiają do więzień za to, że się modlą pod klinikami aborcyjnymi – zaznacza Marcin Warchoł.

Wiosną tego roku projekt ustawy przygotowała Solidarna Polska. Zgodnie z nim: „Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności”. W związku z tym, że propozycji zmian nie poparł PiS, Solidarna Polska zapowiedziała złożenie obywatelskiego projektu. Dlatego został zarejestrowany komitet, który ma 3 miesiące na zebranie 100 tys. podpisów. Z takim poparciem projekt będzie mógł zostać skierowany pod obrady Sejmu.

W Rzeszowie na konferencji do składnia podpisów pod projektem, oprócz Marcina Warchoła, zachęcali m.in:  posłowie – Maria Kurowska i Piotr Uruski, a także członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Anna Huk.

Zobacz też:

Wiceminister Marcin Warchoł pomoże oszukanej seniorce

Wandale sprofanowali kościół na osiedlu Budziwój

Obchody upamiętniające 79. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj