30 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Interwencja wiceministra Marcina Warchoła w sprawie zakładu Saria. „Polska nie jest krajem trzeciego świata”

REKLAMA

– Polska nie jest krajem trzeciego świata, a wielkie zagraniczne koncerny, które czerpią ogromne zyski w naszym kraju muszą dostosować się do obowiązującego tutaj prawa. Nie możemy pozwolić na proceder niszczenia ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego. Nie chcemy inwestycji za wszelką cenę – uważa Marcin Warchoł. Wiceminister sprawiedliwości podjął interwencję w sprawie zakładu Saria w Przewrotnem w powiecie rzeszowskim. Prosili go o to sami mieszkańcy, którzy od wielu lat skarżą się na uciążliwego sąsiada, zajmującego się przetwarzaniem odpadów pochodzenia zwierzęcego. Umorzone śledztwo podjęto na nowo.

Od wielu lat mieszkańcy gminy Głogów Małopolski apelują do władz samorządowych i posłów z Podkarpacia o podjęcie działań, które pozwolą skutecznie walczyć z uciążliwościami związanymi z sąsiedztwem niemieckiej firmy Saria w Przewrotnem. Skarżą się na odór związany z przerobem odpadów pochodzenia zwierzęcego. Wskazują, że jej działalność uniemożliwia normalne funkcjonowanie w obrębie kilkunastu kilometrów powodując u mieszkańców niekorzystne objawy zdrowotne.

Mieszkańcy zwrócili się do wiceministra sprawiedliwości, który jest także posłem z Podkarpacia z prośbą o pomoc w podjęciu na nowo umorzonego śledztwa w sprawie emisji odorów.

– Przychyliłem się do tych próśb i zwróciłem się  do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o zbadanie sprawy i rozważenie podjęcia na nowo umorzonego postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Rzeszowie. Z ogromną satysfakcją informuję, że w wyniku przeprowadzonej w Prokuraturze Krajowej analizy akt zapadła decyzja o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa. Oceniono, że to postępowanie zostało umorzone przedwcześnie. Nie wykonano szeregu bardzo ważnych czynności dowodowych. Prokuratura poleciła ich przeprowadzenie. Następnie po ich dokonaniu, materiał dowodowy zostanie poddany ponownej ocenie – czytamy w komunikacie przysłanym przez biuro prasowe Marcina Warchoła.

Marcin Warchoł
Marcin Warchoł | Fot. Materiały prasowe

Mieszkańców reprezentuje Stowarzyszenie „Stop Smrodowi”. Z radością przyjęło wiadomość o wznowieniu postępowania.

– Sprawa Sarii od lat budziła nasze niezadowolenie, nie tylko że względu na odór emitowany z firmy, ale przede wszystkim ze względu na bierność urzędów i instytucji, gdzie prosiliśmy o pomoc. Dziś otrzymaliśmy informację, że sprawa śledztwa prokuratury w sprawie naruszeń środowiskowych zakładu Saria i działań organów instytucji publicznych została wznowiona przez Prokuraturę Krajową. Dziękujemy panu ministrowi Marcinowi Warchołowi za skuteczne działania i ogromne wsparcie, które przyczyniły się do wznowienia śledztwa – stwierdza Krzysztof Organiściak, ze stowarzyszenia.

Zobacz też:

Mieszkańcy odetchnęli. Nie ma zgody na spalarnię

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj