24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Koreański Redback na poligonie w Nowej Dębie. Żołnierze testują go i chwalą

REKLAMA

Wojsko testuje w Nowej Dębie koreański wóz piechoty AS21 Redback. – Dla nas to maszyna XXI wieku – mówią żołnierze. Czy to właśnie on wzmocni potencjał polskiej armii?

Wojsko Polskie się zmienia i stawia na nowoczesny sprzęt, który ma zapewnić bezpieczeństwo i przede wszystkim odstraszać. Lista pilnych zakupów jest długa: samoloty, drony, czołgi, ale też wozy bojowe. Właśnie teraz żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej testują Redback,a, który według informacji Ministerstwa Obrony Narodowej, ma stać się niebawem stałym wyposażeniem oddziałów piechoty.

Z założenia nowy wóz ma być uzupełnieniem rodzimego Borsuka, który powstaje w Hucie Stalowa Wola i jest na etapie testów.

MON chce, aby nowe maszyny jak najszybciej zastąpiły wysłużone, pojazdy BWP, które wprowadzono na uzbrojenie w 1966 r. i są konstrukcją radziecką.

Jak przyznają żołnierze, południowokoreański sprzęt robi wrażenie. Zaskakuje swoimi możliwościami i nie da się go porównać do dotychczas powszechnie wykorzystywanego BWP1. – Pod względem technologii mamy przepaść, która liczy pół wieku! – zaznaczają wojskowi.

Decyzja o zakupie Redbacków jeszcze nie zapadła. Ale bardzo możliwe, że to będzie kolejny sprzęt, który rząd chce nabyć w Korei Południowej. Dotychczas armia zdecydowała się na samoloty myśliwskie FA-50, armatohaubice K9 (odpowiedniki polskich Krabów) i czołgi Black Panther.

wojsko redback

AS21 Redback

AS21 Redback: Pojazd waży 42 tony, jego prędkość maksymalna to 65 km/h, a zasięg 520 km. Maszynę wyróżnia modułowy pancerz, stanowiący ochronę 3-osobowej załogi, a także pasażerów. Pojazd może zabrać na pokład do 8 żołnierzy piechoty. Nazwa oznacza jadowitego pająka australijskiego.

Zobacz też:

Czołgi na ulicach Rzeszowa! Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Polskie KRABY dostarczono ukraińskiej armii

Zostali terytorialsami, aby służyć Ojczyźnie. W Rzeszowie złożyli przysięgę

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj