10.9 C
Rzeszów
niedziela, 25 lutego, 2024

Zostali terytorialsami, aby służyć Ojczyźnie. W Rzeszowie złożyli przysięgę

REKLAMA

Ta służba może być wielką przygodą, ale też spełnieniem patriotycznego obowiązku. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych i jest jedną z najliczniejszych w kraju. Chętnych nadal nie brakuje. Formacja znów zasiliła swoje szeregi. W niedzielę, 22 maja w Rzeszowie 125 kolejnych ochotników złożyło uroczystą przysięgę.

Wojska Obrony Terytorialnej stają się fundamentem polskiej armii. W Rzeszowie ślubowanie odbyło się przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Przysięgę odebrał dowódca brygady płk Michał Małyska.

Szef podkarpackiej formacji podkreślił, że 3. PBOT jest jedną z najbardziej licznych jednostek WOT w kraju. Do uczestników wydarzenia list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wojewoda Ewa Leniart zwróciła natomiast uwagę na szczególny czas, w którym nowi żołnierze zasilili szeregi brygady.

⁃ To trudny czas, kiedy u naszych sąsiadów trwa wojna. To, że te okoliczności was nie zniechęciły do tak odważnej decyzji, to dowód na to, że miłość do ojczyzny jest głęboko zakorzeniona w waszych sercach – powiedziała.

Ślubowaniu żołnierzy nie tylko przysłuchiwali się oficjele, ale także rodziny i wielu mieszkańców. – Przyszliśmy z całą rodziną. Dzieci są takie dumne z taty, że będzie bronił naszego kraju – mówi żona jednego z terytorialsów.

Po przysiędze wszyscy żołnierze zostali skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu.

Stały nabór

Ochotników stale przybywa. Tylko w tym roku zgłosiło się 300 osób. Werbunkiem zajmuje się Wojskowa Komenda Uzupełnień. Oferta jest wciąż aktualna. Może z niej skorzystać każdy w wieku od 18 do 50 lat. Warunkiem jest tylko posiadanie odpowiedniej kategorii zdrowia: „zdolny do służby wojskowej w czasie pokoju”.

O przyjęcie może ubiegać się nawet rezerwista, który nigdy nie był w wojsku, także panie. Wówczas taki kadet będzie musiał przejść 3,5 miesięczne dodatkowe przeszkolenie. Ci, którzy zostają wybrani, podpisują kontakt na czas od 2 do 6 lat.

Jakie są zadania ochotników? Muszą być w gotowości i czekać na wezwanie. Oczywiście, w czasie zagrożenia militarnego, trzeba będzie chwycić za broń, ale w normalnej sytuacji żołnierz OT może być wykorzystany do pomocy podczas klęsk żywiołowych. Obowiązkiem jest ciągłe szkolenie – średnio dwa dni w miesiącu.

Ile armia płaci za służbę w WOT?

Za każdy dzień służby armia wypłaci szeregowemu 129,96 zł (więcej za wyższy stopień – chorąży np. dostaje 180,12 zł). Oprócz tego otrzymuje się dodatek o gotowości bojowej, który w 2022 r. wzrósł do 456 zł miesięcznie. Podsumowując, szeregowiec za miesiąc służby z dwoma szkoleniami może otrzymać 715,92 zł.

Zobacz też:

Defilada na 150-lecie Rzeszowskiej Straży Pożarnej

Święto naszych Podhalańczyków

Odblaskowe radiowozy teraz nie ukryją się w krzakach

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj