14 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Zasiłki i opieka. Wiceminister zapowiada zmiany

REKLAMA

Rząd planuje, aby uchodźcy z Ukrainy opłacali w 100 proc. swój pobyt w Polsce od połowy przyszłego roku.

– Mamy w tej chwili około 80 tysięcy osób, które wciąż przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania – to są hale targowe, remizy, pensjonaty. Chcemy, żeby osoby, które przebywają w tych miejscach już od stycznia partycypowały w połowie kosztów przez najbliższe miesiące, a docelowo, żeby całkowicie ponosiły koszty pobytu w Polsce – powiedział w RMF FM Paweł Szefernaker (35 l.), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Pawel Szefernaker12
Paweł Szefernaker | Fot. MSWiA GOV.pl

Zaznaczył, że ostatnie, zintensyfikowane rosyjskie ataki rakietowe na wiele ukraińskich regionów nie wpłynęły znacząco na ruch na wschodniej granicy. Według niego dziennie polsko-ukraińską granicę przekracza około 22-23 tysięcy osób, z czego tylko 5 proc. deklaruje, że jest uchodźcami, uciekającymi przed wojną.

Od początku wojny – od 24 lutego 2022 r. z Ukrainy wyjechało do Polski 7 mln 25 tysięcy osób. Wielu jednak wróciło do swojego kraju. Do 14 października zrobiło to 5 milionów 229 tysięcy osób.

Od pierwszych dni wojny uchodźcy z Ukrainy otrzymują w Polsce wsparcie i pomoc. Mają dostęp do służby zdrowia, dzieci mogą za darmo uczęszczać do polskich szkół. Mają też prawo do otrzymania wielu świadczeń socjalnych takich jak.

Takie zasiłki mogą w Polsce otrzymać uchodźcy z Ukrainy:

Rodzaj świadczeniaKwotaUwagi
Świadczenie pielęgnacyjne 2119 zł miesięcznieŚwiadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
Zasiłek pielęgnacyjny215,84 złZasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji
Specjalny zasiłek opiekuńczy 620 złPrzysługuje rodzicom, małżonkom, jeżeli:
nie pracują albo rezygnują z pracy, by
opiekować się osobą niepełnosprawną
Becikowe1000 złKryterium dochodowe: kwota niższa niż 1922 zł na każdego członka rodziny
500+500 złMiesięczny zasiłek na każe dziecko pod warunkiem, że dziecko mieszka w Polsce
Dobry start300 zł Coroczny dodatek na wyprawkę szkolną dla ucznia do 20. roku życia, albo do 24 roku w przypadku osoby niepełnosprawnej
Jednorazowe wsparcie finansowe 300 złŚwiadczenie na osobę, na pokrycie zakupu odzieży, żywności, czynsz
Rodzinny Kapitał Opiekuńczydo 12 000 złŚwiadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie między 12. a 35. miesiącem życia. Wypłacany po 500 zł lub po 1000 zł miesięcznie
Takie zasiłki mogą w Polsce otrzymać uchodźcy w z Ukrainy

Jednym z podstawowych warunków ubiegania się o świadczenia pieniężne jest nabycie numeru PESEL, a następnie złożenie stosownych wniosków we właściwych urzędach.

Niektóre świadczenia rodzinne uzależnione są od dochodu. Są przyznawane na okres zasiłkowy, a pod uwagę bierze się dochody osiągnięte w roku kalendarzowym go poprzedzającym.

Szacuje się, że do września w Polsce z samego zasiłku 500+ skorzystało 400 tys. ukraińskich dzieci. a z Kapitału Opiekuńczego ponad 15 tysięcy maluchów.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj