0.3 C
Rzeszów
piątek, 8 grudnia, 2023

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Zasiłki i opieka. Wiceminister zapowiada zmiany

REKLAMA

Rząd planuje, aby uchodźcy z Ukrainy opłacali w 100 proc. swój pobyt w Polsce od połowy przyszłego roku.

– Mamy w tej chwili około 80 tysięcy osób, które wciąż przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania – to są hale targowe, remizy, pensjonaty. Chcemy, żeby osoby, które przebywają w tych miejscach już od stycznia partycypowały w połowie kosztów przez najbliższe miesiące, a docelowo, żeby całkowicie ponosiły koszty pobytu w Polsce – powiedział w RMF FM Paweł Szefernaker (35 l.), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Pawel Szefernaker12
Paweł Szefernaker | Fot. MSWiA GOV.pl

Zaznaczył, że ostatnie, zintensyfikowane rosyjskie ataki rakietowe na wiele ukraińskich regionów nie wpłynęły znacząco na ruch na wschodniej granicy. Według niego dziennie polsko-ukraińską granicę przekracza około 22-23 tysięcy osób, z czego tylko 5 proc. deklaruje, że jest uchodźcami, uciekającymi przed wojną.

Od początku wojny – od 24 lutego 2022 r. z Ukrainy wyjechało do Polski 7 mln 25 tysięcy osób. Wielu jednak wróciło do swojego kraju. Do 14 października zrobiło to 5 milionów 229 tysięcy osób.

Od pierwszych dni wojny uchodźcy z Ukrainy otrzymują w Polsce wsparcie i pomoc. Mają dostęp do służby zdrowia, dzieci mogą za darmo uczęszczać do polskich szkół. Mają też prawo do otrzymania wielu świadczeń socjalnych takich jak.

Takie zasiłki mogą w Polsce otrzymać uchodźcy z Ukrainy:

Rodzaj świadczeniaKwotaUwagi
Świadczenie pielęgnacyjne 2119 zł miesięcznieŚwiadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
Zasiłek pielęgnacyjny215,84 złZasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji
Specjalny zasiłek opiekuńczy 620 złPrzysługuje rodzicom, małżonkom, jeżeli:
nie pracują albo rezygnują z pracy, by
opiekować się osobą niepełnosprawną
Becikowe1000 złKryterium dochodowe: kwota niższa niż 1922 zł na każdego członka rodziny
500+500 złMiesięczny zasiłek na każe dziecko pod warunkiem, że dziecko mieszka w Polsce
Dobry start300 zł Coroczny dodatek na wyprawkę szkolną dla ucznia do 20. roku życia, albo do 24 roku w przypadku osoby niepełnosprawnej
Jednorazowe wsparcie finansowe 300 złŚwiadczenie na osobę, na pokrycie zakupu odzieży, żywności, czynsz
Rodzinny Kapitał Opiekuńczydo 12 000 złŚwiadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie między 12. a 35. miesiącem życia. Wypłacany po 500 zł lub po 1000 zł miesięcznie
Takie zasiłki mogą w Polsce otrzymać uchodźcy w z Ukrainy

Jednym z podstawowych warunków ubiegania się o świadczenia pieniężne jest nabycie numeru PESEL, a następnie złożenie stosownych wniosków we właściwych urzędach.

Niektóre świadczenia rodzinne uzależnione są od dochodu. Są przyznawane na okres zasiłkowy, a pod uwagę bierze się dochody osiągnięte w roku kalendarzowym go poprzedzającym.

Szacuje się, że do września w Polsce z samego zasiłku 500+ skorzystało 400 tys. ukraińskich dzieci. a z Kapitału Opiekuńczego ponad 15 tysięcy maluchów.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj