13.5 C
Rzeszów
niedziela, 13 października, 2024

Subaru sędziego miało kraksę. Policja ustala, kto kierował autem

REKLAMA

To nie była zwykła kraksa. Subaru XV zjechało z trasy i rozbiło się w rowie. Kierowca się ulotnił. Media podały, że właścicielem białego SUV-a jest sędzia Sądu Rejonowego w Lubaczowie. Ale nie wiadomo, czy to on kierował autem. Śledczy próbują rozwikłać zagadkę.

Do zdarzenia doszło 29 maja około godz 19 w Starych Oleszycach. Kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Sytuację przedstawia w swoim komunikacie Prokuratura Okręgowa w Przemyślu:

– Kierujący pojazdem marki Subaru podjął manewr wyprzedzania na podwójnej ciągłej. W trakcie tego manewru wypadł z drogi i wjechał do rowu. Z relacji świadków wynika, że autem kierował mężczyzna. Jeden z mężczyzn, który pojawił się na miejscu wyciągnął kluczyki ze stacyjki, po czym kierujący pojazdem Subaru mu je zabrał i się oddalił. W aucie wykonano niezbędne czynności, zabezpieczono materiał dowodowy, w tym zamknięte puszki z piwem – informuje prokuratura.

W wyniku kraksy biały SUV został uszkodzony i do dalszej jazdy się nie nadawał. Szofer oddalił się z miejsca zdarzenia.

Jak ujawnił portal TVP.info, właścicielem subaru okazał się były prezes Sądu Rejonowego w Lubaczowie – sędzia, który orzeka w wydziale cywilnym. Dodatkowo jest członkiem stowarzyszenia sędziów Iustitia.

We wtorek ani w środę sędzia nie stawił się w pracy i z tego powodu odwołano kilka rozpraw. 31 maja wpłynęło do sądu jego zwolnienie lekarskie na okres od 30 maja do 2 czerwca.

– Podjęte przez policję natychmiast po zdarzeniu czynności mające na celu ustalenie miejsca pobytu właściciela auta i wykonania z nim czynności okazały się bezskuteczne – informuje prokuratura.

Jeśli uczestnikom zdarzenia nic się nie stało, kraksę można potraktować jako kolizję, co jest wykroczeniem. Jednak w tym przypadku prokuratura wszczęła postępowanie i bada czy kierowca był w stanie nietrzeźwym, bo jak zaznaczają śledczy – są takie podejrzenia. Jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem.

Sprawa może być skomplikowana, ponieważ kierowca nie został zatrzymany na gorącym uczynku, a nawet kilka godzin po zdarzeniu. Udowodnienie, czy był on pod wpływem alkoholu i w jakim stopniu, może być trudne. Ewentualne zeznania świadków mogą nie być wystarczające.

Immunitet

W Polsce, na podstawie polskiego prawa, sędziowie posiadają tzw. immunitet sędziowski, który ma na celu gwarantowanie niezależności sądów i ochronę sędziów w wykonywaniu ich funkcji. Immunitet sędziowski ma zapewnić niezależność sędziów i umożliwić im swobodne orzekanie zgodnie z prawem, bez nacisków ani zastraszania.

Ważne jest jednak zaznaczyć, że immunitet sędziowski nie jest absolutny i nie chroni sędziów przed wszelkimi działaniami prawnymi. Jeżeli istnieją podstawy do podejrzenia, że sędzia popełnił przestępstwo lub naruszył prawo w sposób rażący, to może zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne, które może prowadzić do odpowiedzialności sędziego za swoje czyny.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj