11.4 C
Rzeszów
sobota, 15 czerwca, 2024

Rzeszów i okoliczne gminy razem zadbają o czyste powietrze. Inicjatywa Ewy Leniart

REKLAMA

Miasto Rzeszów wraz z sąsiednimi gminami będzie dbać o czyste powietrze. Samorządowcy podpisali dokument, w którym deklarują wspólne działania w walce ze smogiem. Pomóc mają pieniądze z rządowego programu „Stop Smog”. Inicjatorką porozumienia na rzecz ekologii była wojewoda i kandydatka na prezydenta – Ewa Leniart, która także złożyła swój podpis pod deklaracją.

Deklarację podpisali włodarze sześciu samorządów: burmistrzowie Głogowa Małopolskiego, Tyczyna, Boguchwały a także wójtowie gminy Krasne i Trzebownisko. W imieniu Rzeszowa podpis pod deklaracją złożył pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

– Smog nie zna granic zdecydowaliśmy połączyć nasze działania i walczyć o czyste powietrze – podkreślała wojewoda Ewa Leniart.

W imieniu samorządowców głos zabrał burmistrz Głogowa Małopolskiego, Paweł Baj:

– Wiemy, że zanieczyszczone powietrze to problem nie tylko Rzeszowa, ale też całej aglomeracji rzeszowskiej. Do tej pory realizowaliśmy projekt w ramach stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ta perspektywa już się zakończyła. Pojawił się nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Ministerstwa Środowiska – Stop Smog. Podpisana deklaracja to dobry zaczyn do współpracy samorządów i pozyskiwania dotacji z tego programu – mówił burmistrz Paweł Baj.

W podpisanej przez samorządowców deklaracji czytamy między innymi: Uważamy, że sukces w walce ze smogiem będzie możliwy tylko przy ścisłej współpracy włodarzy gmin otaczających Rzeszów z prezydentem stolicy Podkarpacia. Kluczowe znaczenie ma powiązanie realizacji uchwał antysmogowych z rządowymi programami finansowania poprawy jakości powietrza.

Samorządowcy zadeklarowali również gotowość do podjęcia działań naprawczych w każdej z gmin  zarówno co do realizacji inwestycji na rzecz poprawy jakości powietrza jak i działań edukacyjno-informacyjnych, służących ograniczaniu niskiej emisji.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj