6.1 C
Rzeszów
niedziela, 4 czerwca, 2023

Ekosłupki zmierzą jakość powietrza

REKLAMA

Rzeszów inwestuje w słupki. Mają jedno zadanie. Mierzą jakość powietrza. Będziemy lepiej wiedzieć, czym oddychamy.

W mieście ustawiono 38 ekosłupków, a do końca roku będzie ich 60. Rozstawione są w różnych częściach miasta. Niektóre z nich stoją obok szkół podstawowych. I to właśnie w ich okolicach rozmieszczone są również tablice informacyjne, na których wyświetlają się pomiary.

– Tworzymy rozbudowaną i nowoczesną sieć, aby nie tylko kontrolować jakość, ale także edukować i budować ekologiczną świadomość wśród mieszkańców – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Akcja pomiarowa zakłada także organizację zajęć dla uczniów klas 6-8.

– Młodzież dowie się z nich m.in. jakie są główne źródła zanieczyszczeń i jak wpływać na ich ograniczenie. Prelegenci powiedzą także, jak należy się zachować, kiedy wskaźnik pokaże czerwony kolor, oznaczający złą jakość powietrza – dodaje Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Dane zbierane przez czujniki na słupkach będą na bieżąco udostępniane poprzez aplikację EkoSłupek, którą można pobrać na smartfony bezpłatnie.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
6.1 ° C
6.1 °
4 °
89 %
2.6kmh
0 %
niedz.
20 °
pon.
21 °
wt.
16 °
śr.
19 °
czw.
17 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu