Podkarpacki garnizon przyjmuje do służby. W Jarosławiu przysięgę złożyli właśnie nowi policjanci, którzy będą pracować w tej jednostce. W tym roku policja w regionie planuje jeszcze pięć naborów. Kto może zostać stróżem prawa? Ile zarabia się na rękę?
Zapragnęli zostać policjantami. Złożyli podanie, przeszli rozmaite testy, a potem była wielka radość, bo na ogłoszonej liście rekrutacyjnej zobaczyli swoje nazwiska. Dostali się! O kwalifikacji zdecydowała liczba punktów.
W Jarosławiu swoją przygodę z granatowym mundurem zaczyna 5 funkcjonariuszy, w tym jedna kobieta. W komendzie powiatowej złożyli uroczyste ślubowanie. Odebrali legitymacje służbowe i odznaki.
Zanim rozpoczną codzienne obowiązki, czeka ich szkolenie. Następnym etapem jest proces adaptacji zawodowej.
Kiedy kolejne nabory?
Policja jest od lat najpopularniejszym pracodawcą na Podkarpaciu. Kandydatów zgłasza się znacznie więcej niż jest miejsc.
W 2023 roku podkarpacka policja pierwszy nabór przeprowadziła pod koniec lutego. Planuje jeszcze 5 rekrutacji, w terminach:
- 5 maja 2023 roku,
- 3 lipca 2023 roku,
- 23 sierpnia 2023 roku,
- 27 października 2023 roku,
- 28 grudnia 2023 roku.
Kto ma szansę na służbę w policji?
Aby starać się o przyjęcie w policji, trzeba na wstępie spełniać te warunki:
- posiadać polskie obywatelstwo,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- nie można być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- kandydaci objęci ewidencją wojskową powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Osoby zainteresowane pełnieniem służby w policji powinny osobiście złożyć komplet dokumentów w Sekcji Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z siedzibą w Oddziale Prewencji Policji w Zaczerniu, k. Rzeszowa, pok. nr 7, telefony kontaktowe: 47-8212778, 47-8212663, 47-8212653, 47-8212650, 47-8212666, 47-8212367.
Liczą się punkty
Podczas rekrutacji przydzielane są punkty, które ostatecznie decydują o przyjęciu. Np. w przypadku wykształcenia najwyżej punktowani (10 punktów) są specjaliści z zakresu informatyki, nawet jeśli jest to licencjat.
Osoby z tytułem magistra innych kierunków mogą liczyć na 8 punktów, natomiast ci, którzy mają licencjat, albo po prostu ukończone liceum, czy technikum – otrzymują 7 punktów.
Dodatkowe punkty można mieć za tytuł ratownika medycznego, wodnego, czy górskiego. Punkty są za poszczególne kategorie prawa jazdy. Punktowane są również uprawnienia instruktora sporów walki (np. zapasy, judo, karate, boks).
Najwięcej punktów jednak zdobywa się podczas testów już w trakcie rekrutacji.
Zarobki w policji w 2023 r.
Ile zarabia nowy policjant? Od 1 marca 2023 roku zarobki dla młodych policjantów są jeszcze bardziej atrakcyjne. Obecnie płace świeżo upieczonych policjantów, po zakończeniu podstawowego 6,5 miesięcznego kursu wynoszą około:
- 4 500 zł na rękę dla osób do 26 roku życia
- 4 100 zł na rękę dla osób powyżej 26 lat.
Pensje rosną wraz ze stażem i obowiązkami. Można też liczyć na dodatki służbowe, plus dodatki za wysługę lat.
Praca w policji to także awanse. Mianowanie na kolejny wyższy stopień następuje stosownie do zajmowanego stanowiska służbowego oraz w zależności od opinii służbowej. Nadanie tego stopnia nie może jednak nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w dotychczasowym stopniu:
– posterunkowego – 1 roku,
– starszego posterunkowego – 1 roku,
– sierżanta – 2 lat,
– starszego sierżanta – 2 lat,
– sierżanta sztabowego – 2 lat,
– młodszego aspiranta – 3 lat,
– aspiranta – 3 lat,
– starszego aspiranta – 2 lat,
– aspiranta sztabowego – 4 lat,
– podkomisarza – 3 lat,
– komisarza – 4 lat,
– nadkomisarza – 4 lat,
– podinspektora – 3 lat,
– młodszego inspektora – 4 lat,
– inspektora – 4 lat.