16.2 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Czy jeszcze przyjeżdżają uchodźcy? Tak teraz jest na przemyskim dworcu

REKLAMA

Minął rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Przez ten czas tylko przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski przyjechało 10,5 mln uchodźców. Przemyski dworzec kolejowy stał się pierwszą przystanią dla osób przekraczających granicę pociągiem. Jak teraz wygląda tu życie? Czy nadal przybywają wojenni uciekinierzy? Na co mogą liczyć?

Dworzec w Przemyślu stał się symbolem pomagania uchodźcom. To tu otrzymywali wsparcie i pomoc. Tak jest od roku. Nadal działa tu punkt recepcyjny, w którym przybysze mogą uzyskać informacje, ale również konkretną pomoc.

– Dziennie zgłasza się do nas około stu osób – mówi jeden z wolontariuszy, który pracuje w punkcie.

Uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnego noclegu w byłej hali Tesco. Punkt pomocowy prowadzi tam Czerwony Krzyż. Mogą też załapać się na darmowy pociąg do Hanoweru w Niemczech, który odjeżdża dwa razy w tygodniu.

Uchodźcy wciąż przybywają. Ma to związek nie tylko z działaniami wojennymi, które prowadzone są na wschodzie Ukrainy, ale także z bardzo trudną sytuacją gospodarczą. – Są braki w dostawach prądu, ogrzewania. Nie ma też pracy, wiele zakładów upadło. Emerytury i renty są wypłacane, ale to ledwo 300 zł. Starcza jedynie na rachunki – mówi Ludmiła.

W piątek na dworcu koczowała duża grupa osób narodowości romskiej. Przebywali razem z małymi dziećmi. Nie wiadomo, dokąd zamierzali się udać. – Nie mamy planów, chyba pojedziemy do Niemiec – stwierdziła kobieta.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj