13.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Przemówienie Zełenskiego w Polsce. Wspomina Rzeszów i Przemyśl

REKLAMA

„Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym miastem-ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie… — dziękuje wam” – takie słowa znalazły się w przemówieniu Włodymira Zełenskiego, wygłoszonym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

5 kwietnia prezydent Ukrainy, wspólnie z małżonką, złożył swoją pierwszą, oficjalną wizytę w Polsce od czasu rosyjskiej agresji na swój kraj.

Punktem kulminacyjnym była przemowa, którą wygłosił wieczorem w Warszawie.

Prezydent Zełenski do Polaków skierował przede wszystkim słowa wdzięczności:

– Nie ma już takich momentów, kiedy bylibyśmy osobno, kiedy nie bylibyśmy zjednoczeni. Ukraińskie serca biją za jedną wolność, za wzajemną niepodległość, za naszą rodzimą Europę, nasz wspólny dom. Zwyciężymy! — zwrócił się do Polaków prezydent Ukrainy.

Wcześniej odbyło się wiele spotkań. Prezydent Andrzej Duda zaznaczył na wspólnej konferencji prasowej, że głównym tematem rozmów były problemy bezpieczeństwa. – Polska jest trzecim partnerem Ukrainy, jeżeli chodzi o wielkość wsparcia militarnego przekazywanego Ukrainie od początku rosyjskiej agresji – mówił, dodając, że pierwsze są Stany Zjednoczone, a druga Wielka Brytania.

– To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów. To my przekazaliśmy Ukrainie armatohaubice Krab. To my przekazujemy Ukrainie wiele innego wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, które znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom Ukrainy, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy – akcentował.

Prezydent podkreślał, że agresja Rosji nie jest tylko agresją wobec Ukrainy, ale także przeciw wolnemu światu.


Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce
Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce | Fot. KP RP
Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce
Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce | Fot. KP RP
Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce
Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce | Fot. KP RP

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj