-1 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Diagnoza niemieckiego kardynała: „Mamy do czynienia z próbą piątego rozbioru Polski”

REKLAMA

Te słowa poruszają i dają dużo do myślenia. Są diagnozą, wypowiadaną przez byłego prefekta watykańskiej kongregacji nauki wiary. „Mamy dziś do czynienia z próbą piątego rozbioru Polski. Próbuje się go dokonać za pomocą walki ideologicznej” – mówi niemiecki kardynał Gerhard Müller (76 l.).

Kardynał podzielił się swoją osobistą refleksją w Warszawie. Wygłosił ją publicznie podczas gali, na której odebrał nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2023.

Kard. Müller powiedział: „Kościół katolicki jest religią logosu. Wiara i rozum są jednością” – nawiązując do encykliki Jana Pawła II Fides et rat oraz nauczania – szczególnie mu bliskiego – Benedykta XVI. To właśnie za czasu pontyfikatu Benedykta, kardynał był prefektem, pełniąc jedno z najważniejszych stanowisk w Kurii Rzymskiej.

Duchowny zauważył szczególne zagrożenia, które jak nigdy wcześniej dotykają dziś chrześcijaństwo: „Stoimy na rozdrożu i trzeba tłumaczyć kwestie duchowe, ideologiczne czy politykę” – zaznaczył.

Kardynałowi zawsze był bliski sercu Kościół w Polsce. Stwierdził, że mimo swojego zapału – musi walczyć, aby przetrwać. Przypomniał słowa jednego z doradców Putina, który sugerował, „iż aby zniszczyć Polskę, trzeba zniszczyć polski katolicyzm. Dopiero wtedy będzie otwarta droga do Europy”.

Kardynał Müller stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z próbą piątego rozbioru Polski: – Nie próbuje się go dokonać za pomocą siły militarnej, ale w wyniku walki, przemocy ideologicznej – tłumaczył. – W 1981 r. Mehmet Ali Agca chciał fizycznie zabić papieża Jana Pawła, tymczasem dziś próbuje się tego dokonać ideologicznie – niszcząc dobre imię św. Jana Pawła II i stoją za tym te same służby, które stały za zamachem 13 maja” – zaznaczył kard. Müller.

Prozession Beisetzung Kardinal Meisner -4100

Kard. Gerhard Ludwig Müller | Fot. Wikipedia

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj