10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Diagnoza niemieckiego kardynała: „Mamy do czynienia z próbą piątego rozbioru Polski”

REKLAMA

Te słowa poruszają i dają dużo do myślenia. Są diagnozą, wypowiadaną przez byłego prefekta watykańskiej kongregacji nauki wiary. „Mamy dziś do czynienia z próbą piątego rozbioru Polski. Próbuje się go dokonać za pomocą walki ideologicznej” – mówi niemiecki kardynał Gerhard Müller (76 l.).

Kardynał podzielił się swoją osobistą refleksją w Warszawie. Wygłosił ją publicznie podczas gali, na której odebrał nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2023.

Kard. Müller powiedział: „Kościół katolicki jest religią logosu. Wiara i rozum są jednością” – nawiązując do encykliki Jana Pawła II Fides et rat oraz nauczania – szczególnie mu bliskiego – Benedykta XVI. To właśnie za czasu pontyfikatu Benedykta, kardynał był prefektem, pełniąc jedno z najważniejszych stanowisk w Kurii Rzymskiej.

Duchowny zauważył szczególne zagrożenia, które jak nigdy wcześniej dotykają dziś chrześcijaństwo: „Stoimy na rozdrożu i trzeba tłumaczyć kwestie duchowe, ideologiczne czy politykę” – zaznaczył.

Kardynałowi zawsze był bliski sercu Kościół w Polsce. Stwierdził, że mimo swojego zapału – musi walczyć, aby przetrwać. Przypomniał słowa jednego z doradców Putina, który sugerował, „iż aby zniszczyć Polskę, trzeba zniszczyć polski katolicyzm. Dopiero wtedy będzie otwarta droga do Europy”.

Kardynał Müller stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z próbą piątego rozbioru Polski: – Nie próbuje się go dokonać za pomocą siły militarnej, ale w wyniku walki, przemocy ideologicznej – tłumaczył. – W 1981 r. Mehmet Ali Agca chciał fizycznie zabić papieża Jana Pawła, tymczasem dziś próbuje się tego dokonać ideologicznie – niszcząc dobre imię św. Jana Pawła II i stoją za tym te same służby, które stały za zamachem 13 maja” – zaznaczył kard. Müller.

Prozession Beisetzung Kardinal Meisner -4100

Kard. Gerhard Ludwig Müller | Fot. Wikipedia

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj