21.1 C
Rzeszów
czwartek, 20 czerwca, 2024

Podkarpackie winnice. Rozpoczyna się kwitnienie winorośli. Kiedy zbiory? Jest złota zasada

REKLAMA

Pnącza zaczynają kwitnąć w podkarpackich winnicach. Ogólna zasada mówi: Zbiory zaczną się za 100 dni.

Podkarpacie staje się regionem winiarskim. Malownicze pagórki w okolicach Przeworska, Krosna, Frysztaka czy Jasła już dawno zostały zagospodarowane na winnice. Wina, które tu powstają cieszą się renomą i zdobywają ogólnokrajowe nagrody.

Winiarstwem zajmują się głównie rodzinne gospodarstwa, ale nie brakuje także producentów, którzy działają na większą skalę. Popularność rzemiosła sprawiła, że w 2017 r. stworzono Karpacki Szlak Wina, który prowadzi przez 29 winnic z całego regionu, ale też zahacza o północną Słowację. Niektóre z nich zapraszają do siebie na degustacje, mając świetnie przygotowaną ofertę.

Teraz w podkarpackich regionach winiarskich rozpoczyna się kwitnienie winorośli, a wraz z nim odliczanie do zbiorów winogron.

Ogólna zasada jest taka, że ​​można zbierać plony 100 dni po kwitnieniu.

– Ze zbiorami bywa różnie i są odstępstwa od tej reguły. Wszystko zależy od odmiany, lokalizacji winorośli, a także stylu wina, których chcemy uzyskać – mówi pan Wiesław (70 l.), który trudni się winiarstwem od 50 lat. Nie robi tego przemysłowo, ale tylko dla własnego hobby.

Winiarze teraz życzą sobie przyjemnej ciepłej pogody z od czasu do czasu dostateczną ilością opadów. – Chłodne noce i ciepłe dni są pożądane do dojrzewania, aby promować tworzenie się aromatu w jagodach – dodaje winiarz.

Na Podkarpaciu jest 60 hektarów winnic. W Polsce rocznie produkuje się 2 mln litrów wina.

Depositphotos winorosla
Winnica | Fot. Depositphotos

Zobacz też:

Platan przed ratuszem. Ma być na wieki

Pierwszy ekologiczny piknik już za nami. Będą następne

Skwerek z ławeczkami zamiast zaparkowanych aut

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj