25 C
Rzeszów
niedziela, 14 sierpnia, 2022

Najnowsze

Podkarpackie winnice. Rozpoczyna się kwitnienie winorośli. Kiedy zbiory? Jest złota zasada

Pnącza zaczynają kwitnąć w podkarpackich winnicach. Ogólna zasada mówi: Zbiory zaczną się za 100 dni.

REKLAMA

Podkarpacie staje się regionem winiarskim. Malownicze pagórki w okolicach Przeworska, Krosna, Frysztaka czy Jasła już dawno zostały zagospodarowane na winnice. Wina, które tu powstają cieszą się renomą i zdobywają ogólnokrajowe nagrody.

Winiarstwem zajmują się głównie rodzinne gospodarstwa, ale nie brakuje także producentów, którzy działają na większą skalę. Popularność rzemiosła sprawiła, że w 2017 r. stworzono Karpacki Szlak Wina, który prowadzi przez 29 winnic z całego regionu, ale też zahacza o północną Słowację. Niektóre z nich zapraszają do siebie na degustacje, mając świetnie przygotowaną ofertę.

Teraz w podkarpackich regionach winiarskich rozpoczyna się kwitnienie winorośli, a wraz z nim odliczanie do zbiorów winogron.

Ogólna zasada jest taka, że ​​można zbierać plony 100 dni po kwitnieniu.

– Ze zbiorami bywa różnie i są odstępstwa od tej reguły. Wszystko zależy od odmiany, lokalizacji winorośli, a także stylu wina, których chcemy uzyskać – mówi pan Wiesław (70 l.), który trudni się winiarstwem od 50 lat. Nie robi tego przemysłowo, ale tylko dla własnego hobby.

Winiarze teraz życzą sobie przyjemnej ciepłej pogody z od czasu do czasu dostateczną ilością opadów. – Chłodne noce i ciepłe dni są pożądane do dojrzewania, aby promować tworzenie się aromatu w jagodach – dodaje winiarz.

Na Podkarpaciu jest 60 hektarów winnic. W Polsce rocznie produkuje się 2 mln litrów wina.

Depositphotos winorosla
Winnica | Fot. Depositphotos

Zobacz też:

Platan przed ratuszem. Ma być na wieki

Pierwszy ekologiczny piknik już za nami. Będą następne

Skwerek z ławeczkami zamiast zaparkowanych aut

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
25 ° C
25 °
25 °
65 %
2.1kmh
75 %
niedz.
29 °
pon.
32 °
wt.
31 °
śr.
30 °
czw.
32 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu