18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Loty z W. Brytanii do Polski zawieszone. Powód – nowa mutacja koronawirusa

REKLAMA

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek; decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – podał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Obostrzenia dotyczą także portu Rzeszów-Jasionka. W poniedziałek lotnisko zdołało przyjąć dwa ostatnie przed lockdown`em planowe loty z Anglii.

– Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – napisał w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik.

Wcześniej w rozmowie z PAP Müller zapowiadał, że m. in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii zajmie się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Rzecznik dodał, że zbierane są informacje i analizowane dane medyczne z Wielkiej Brytanii, trwa też wymiana informacji między krajami członkowskimi UE. Zaznaczył, że nie wykluczano żadnego wariantu – łącznie z możliwością ograniczenie lotów z Wielkiej Brytanii.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Planowo, w poniedziałek 21 grudnia na lotnisku Rzeszów-Jasiona przyleciały dwa samoloty z Wielkiej Brytanii: – z Bristolu (wylądował o godz. 10) oraz z Londynu (godz. 21:20).

Rządowy zakaz obowiązuje do odwołania. Ograniczenia komplikują loty w następne dni. Np. 21 i 26 grudnia nie będzie planowego lotu z Londynu (Luton), 27 grudnia – z East Midlands, z Bristolu (24 i 27 grudnia), czy Londynu-Stansted (23 27, 28, 30 grudnia).

Zgodnie z rekomendacją ministra zdrowia pasażerowie proszeni są o poddanie się testom na obecność koronawirusa. Ten sam apel dotyczy osób, które przyjechały z Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach. Testy są dobrowolne i bezpłatne.

Komunikat w tej sprawie wydał już Główny Inspektorat Sanitarny:

Prosimy o kontakt z infolinią inspekcji sanitarnej pod numerem telefonu +48 22 25 00 115. Konsultanci pokierują zainteresowane osoby do właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, która wystawi zlecenie testu w punktach drive – thru.

Źródło informacji: PAP/Inres24.pl

Zobacz też:

Za dwie godziny możesz być w kraju tulipanów

[yop_poll id=”65″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj