9.4 C
Rzeszów
niedziela, 25 lutego, 2024

Dzieci z młodszych klas wrócą po feriach do szkół! Pozostałe obostrzenia przedłużone

REKLAMA

– Po feriach najmłodsi uczniowie wrócą do szkół – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznacza, że lekcje będą odbywać się w reżimie sanitarnym. Do końca tygodnia potrwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Na Podkarpaciu chęć przebadania zgłosiło 7 tys. pracowników oświaty.

– Powrót uczniów klas I-III do szkół jest możliwy jedynie w reżimie sanitarnym – zaznacza minister edukacji.

Ministerstwo wspólnie z resortem zdrowia przygotowało wytyczne dla szkół. To podobne zasady, który obowiązywały po wakacjach.

  • Jedna grupa, jedna sala,
  • Ci sami nauczyciele dla danej klasy,
  • Częste mycie rąk i wietrzenie sal.

Rekomendacje dotyczą też zasad organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Pozostałe obostrzenia przedłużone

Rząd w poniedziałek ogłosił, że wszystkie pozostałe obostrzenia są przedłużone do 31 stycznia. Pierwotnie były wprowadzone do 17 stycznia.

ErdvnzbXAAEv2av

testy dla nauczycieli

Od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Są dobrowolne i bezpłatne.

Gdzie zrobić test?

Badania są wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021.

Pozytywny test, co dalej?

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Warto zaznaczyć, że badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo tak personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

#SzczepimySię – szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli

Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się już 15 stycznia. O terminach szczepień Ministerstwo będzie informować niezwłocznie po ich ustaleniu. Procedura rejestracji na szczepienia jest prosta i dostępna na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

Źródło: MEN

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj