14.4 C
Rzeszów
niedziela, 24 września, 2023

Miasto wyposażyło kościoły w bezdotykowe kropielnice

REKLAMA

To cel społeczny, a chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców. Tak urzędnicy w Tarnobrzegu tłumaczą pomysł zakupu bezdotykowych kropielnic. Wyposażono je wszystkie kościoły w mieście.

– W odpowiedzi na złagodzenie rygorystycznych limitów liczby wiernych w kościołach, miasto zadbało o ich bezpieczeństwo. W każdym kościele zainstalowano automatyczne, bezdotykowe dystrybutory wody święconej. Koszt jednego to niecałe 1100 zł – informuje tarnobrzeski magistrat.

Bezdotykowe kropielnice działają na fotokomórkę. Wystarczy przyłożyć dłoń i z dozownika spada kropla święconej wody. Od czasu wystąpienia stanu pandemii, zwykłe kropielnice – z przyczyn sanitarnych – nie są używane.

Mieszkańcom, z którymi rozmawialiśmy, pomysł się podoba. – Miasto działa w imieniu mieszkańców, a większość chodzi do kościoła. Zakup tych kilku kropielnic, to nie jest zbyt duży wydatek. Choć, jak zawsze, pojawią się głosy tych, którzy będą widzieli w tym problem – mówią mieszkańcy.

Obecnie w kościołach nadal są stosowane limity liczby wiernych. Obecnie przepisy określają, że to „50 proc. obłożenia”, a od 26 czerwca 75 procent.

To, w jaki sposób zostaje przeprowadzona weryfikacja liczby osób, zależy od proboszcza poszczególnej parafii.

Zobacz też:

Koniec dyspensy od mszy św. Dekret biskupa rzeszowskiego

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA