-0.3 C
Rzeszów
sobota, 4 lutego, 2023

Najnowsze

Koniec dyspensy od mszy św. Dekret biskupa rzeszowskiego

W kościele to była wyjątkowa sytuacja. W Diecezji Rzeszowskiej obowiązywała od 5 listopada ubiegłego roku. Teraz zostaje zniesiona. Biskup rzeszowski Jan Wątroba specjalnym dekretem odwołał dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. To samo zrobili ordynariusze w całej Polsce.

REKLAMA

Dyspensę ustanawia specjalnym dekretem ordynariusz danej diecezji. W różnych terminach i zakresach wprowadzali ją poszczególni biskupi.

Z powodu pandemii od 5 listopada 2020 r. zwolnienie z obowiązku uczestnictwa w mszach niedzielnych i świątecznych obowiązywało w Diecezji Rzeszowskiej. Teraz ks. biskup Jan Wątroba oddzielnym dekretem z dnia 17 czerwca zniósł dyspensę. Zrobił to już po raz drugi, bo wcześniejszą dyspensę z marca 2020 r. odwołał 30 maja 2020 r.

– Nowy dekret oznacza, że począwszy od 20 czerwca 2021 r., wszyscy wierni mają moralny obowiązek uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii – tłumaczy rzeszowska kuria.

CZYTAJ TEŻ:  Naćpany kierowca siał grozę na ulicy

Zniesienie dyspensy ma obowiązywać od 20 czerwca we wszystkich diecezjach w Polsce. Biskupi jednogłośnie podjęli taką decyzję podczas Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się 11 i 12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uznano, że wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju i zmianie ograniczeń sanitarnych w kościołach, nie ma potrzeby dłuższego utrzymywania dyspensy.

Koniec dyspensy od mszy św.: obowiązujące ograniczenia sanitarne

Od 13 czerwca nastąpiły zmiany dotyczące obostrzeń sanitarnych. W świątyniach może teraz przebywać – maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od 26 czerwca limit ma być zwiększony i dotyczyć – 75 proc. obłożenia.

To, w jaki sposób zostaje przeprowadzona weryfikacja liczby osób, zależy od proboszcza poszczególnej parafii.

CZYTAJ TEŻ:  Tirowiec przejechał na magnesiku pół Europy

Nadal należy zakrywać nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, zachować dystans oraz dezynfekować ręce.

Poniżej prezentujemy treść dekretu:

Rzeszów, 17 czerwca 2021 r.
L.dz. 696/2021

DEKRET ODWOŁANIA DYSPENSY

Zgodnie z decyzją podjętą przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 389. Zebrania Plenarnego KEP, z dniem 20 czerwca 2021 r. odwołuję obowiązującą do tej pory w Diecezji Rzeszowskiej dyspensę od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane.

Wszystkich Diecezjan powierzam dobremu Bogu i opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski oraz naszych świętych Patronów.

Z serdecznym błogosławieństwem

+ Jan Wątroba
Biskup Rzeszowski

ks. Piotr Steczkowski
Kanclerz Kurii

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
słabe opady śniegu
-0.3 ° C
1.1 °
-2 °
86 %
11.3kmh
100 %
sob.
-0 °
niedz.
-4 °
pon.
-3 °
wt.
-2 °
śr.
-2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu