0.9 C
Rzeszów
niedziela, 27 listopada, 2022

Najnowsze

Państwo zbuduje tanie mieszkania na wynajem. Pierwsze będą w Rzeszowie

Rzeszów będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym rząd rusza z nowym programem tanich mieszkań czynszowych na wynajem. Miasto 3 września zawarło z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości porozumienie. Przekaże 20 ha gruntów na osiedlu Przybyszówka II, gdzie w ciągu dwóch lat mają powstać nowe bloki. Na razie jest tu pole i rośnie kukurydza.

REKLAMA


Z pomocą rządu i miasta zostanie wybudowanych 850 mieszkań o wysokim standardzie. Większość dostępnych lokali ma mieć powierzchnię około 50 mkw. Będą one dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej w banku, ale ich dochody są za wysokie, aby starać się o mieszkanie komunalne.

– To rozwiązanie głównie dla młodych ludzi, którzy są dopiero na początku drogi zawodowej. Najpierw zapłacą 10 proc. wartości. Po 25 latach będą mogli skorzystać z wakacji czynszowych, czyli radykalnie obniżyć czynsz, lub starać się przejąć nieruchomość na własność – mówiła we wtorek w Rzeszowie Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

CZYTAJ TEŻ:  Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall

To właśnie Ministerstwo Rozwoju zajmuje się wdrażaniem nowego projektu. Obecnie na rozpatrzenie przez Sejm czeka społeczna część przygotowanego przez resort tzw. pakietu mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom, samorządy dostaną więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. Uzyskają również merytoryczne – a kiedy będzie to potrzebne, także finansowe – wsparcie z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Czynszowe mieszkania będą tańsze od tych na rynku. Dokładne zasady przydziałów i naborów będą znane za kilka miesięcy. Już w styczniu ma zostać w Rzeszowie powołana miejsko-państwowa spółka, która zajmie się wdrażaniem programu.

Pierwsze tanie czynszowe bloki w Rzeszowie mają powstać za dwa lata.

[yop_poll id=”45″]

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
0.9 ° C
1.6 °
-0.2 °
95 %
2.1kmh
75 %
niedz.
3 °
pon.
3 °
wt.
4 °
śr.
5 °
czw.
3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu