14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Państwo zbuduje tanie mieszkania na wynajem. Pierwsze będą w Rzeszowie

REKLAMA

Rzeszów będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym rząd rusza z nowym programem tanich mieszkań czynszowych na wynajem. Miasto 3 września zawarło z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości porozumienie. Przekaże 20 ha gruntów na osiedlu Przybyszówka II, gdzie w ciągu dwóch lat mają powstać nowe bloki. Na razie jest tu pole i rośnie kukurydza.


Z pomocą rządu i miasta zostanie wybudowanych 850 mieszkań o wysokim standardzie. Większość dostępnych lokali ma mieć powierzchnię około 50 mkw. Będą one dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej w banku, ale ich dochody są za wysokie, aby starać się o mieszkanie komunalne.

– To rozwiązanie głównie dla młodych ludzi, którzy są dopiero na początku drogi zawodowej. Najpierw zapłacą 10 proc. wartości. Po 25 latach będą mogli skorzystać z wakacji czynszowych, czyli radykalnie obniżyć czynsz, lub starać się przejąć nieruchomość na własność – mówiła we wtorek w Rzeszowie Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

To właśnie Ministerstwo Rozwoju zajmuje się wdrażaniem nowego projektu. Obecnie na rozpatrzenie przez Sejm czeka społeczna część przygotowanego przez resort tzw. pakietu mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom, samorządy dostaną więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. Uzyskają również merytoryczne – a kiedy będzie to potrzebne, także finansowe – wsparcie z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Czynszowe mieszkania będą tańsze od tych na rynku. Dokładne zasady przydziałów i naborów będą znane za kilka miesięcy. Już w styczniu ma zostać w Rzeszowie powołana miejsko-państwowa spółka, która zajmie się wdrażaniem programu.

Pierwsze tanie czynszowe bloki w Rzeszowie mają powstać za dwa lata.

[yop_poll id=”45″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj