Coś się zaczyna, coś się kończy. Dla ks. bp. Edwarda Białogłowskiego to było 30 lat posługi w Diecezji Rzeszowskiej w roli jej biskupa pomocniczego. Teraz duchowny postanowił przejść na zasłużoną emeryturę i złożył rezygnację ze swojej funkcji. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek zaakceptował tę decyzję.
Ks. bp Edward Białogłowski skończył 75 lat i złożenie rezygnacji z pełnionej posługi wymusiło prawo. Uzyskał bowiem wiek emerytalny. Ostateczna decyzja należała jednak do papieża. Ten jednak przyjął rezygnację.
Bp Edward Białogłowskiurodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1965 r., po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu, wstąpił do seminarium w Przemyślu. W tym mieście – 17 czerwca 1972 r. – przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Następnie pracował jako wikariusz w Szebniach (1972-1974) i Krośnie-Polance (1974-1979).
Zobacz też:
W latach 1979-1983 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Równocześnie, od 1981 r., z pracą naukową łączył obowiązki wikariusza w Chmielowie. W 1985 r. uzyskał doktorat.
Był m.in. notariuszem Kurii Biskupiej w Przemyślu, kapelanem sióstr służebniczek starowiejskich w Prałkowcach (1985-1986), wykładowcą teologii dogmatycznej (1985-1991) i ojcem duchownym alumnów w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym (1986-1988).
30 listopada 1987 r. Jan Paweł II mianował ks. Edwarda Białogłowskiego biskupem pomocniczym w Przemyślu. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1988 r.
Za hasło swej pasterskiej posługi obrał słowa: „In virtute Spiritus Sancti” („W mocy Ducha Świętego”). W diecezji przemyskiej był m.in. wikariuszem generalnym, przewodniczącym Wydziału Nauki Chrześcijańskiej oraz duszpasterzem i koordynatorem Ruchu Światło-Życie.
Od 1989 r. rezydował w Rzeszowie, na terenie parafii farnej. Po utworzeniu diecezji rzeszowskiej w 1992 r. został jej biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym. Był odpowiedzialny m. in. za pracę katechetyczną i formację kapłanów, przewodniczy diecezjalnej komisji liturgicznej, zespołowi cenzorów kościelnych, zasiada w Kolegium Konsultorów i Radzie Kapłańskiej.
Teraz, na emeryturze, ksiądz biskup – senior będzie miał zapewne mniej obowiązków. Nie oznacza to jednak, że całkowicie wyłączy się z pracy duszpasterskiej. Nadal może udzielać wszystkich sakramentów.
Źródła: episkopat.pl; nuncjatura.pl, Diecezja Rzeszowska