10.2 C
Rzeszów
poniedziałek, 14 października, 2024

Święto Trzech Króli. Jak prawidłowo oznaczyć kredą mieszanie?

REKLAMA

6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Poświęconą kredą oznaczamy mieszkanie. Ale pojawiają się rozbieżności – jak to zrobić prawidłowo. Piszemy K+M+B, czy C+M+B?

Dzień Trzech Króli był obchodzony już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki „Trzej Mędrcy (królowie) ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. – Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Objawienia Pańskiego – 6 stycznia – pisze na swojej stronie Diecezja Rzeszowska.

6 stycznia w kościele tego dnia święci się wodę, kadzidło i kredę. Jak informuje rzeszowska kuria, sam napis K + M + B + bieżący rok jest różnie interpretowany: Kacper, Melchior, Baltazar (imiona mędrców) albo Christus Manisionem Benedicat (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi). Przyjmując drugą interpretację właściwym oznaczeniem wydaje się zapis: C + M + B. Obie formy są jednak prawidłowe.

Tradycja oznaczania domu nawiązuje do Księgi Wyjścia (11,1-13,16), kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. – Chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą odrzwia swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę – stwierdzają księża z rzeszowskiej kurii.

Kadzidło na Trzech Króli. Po co się okadza dom?

Poświęconą kredą oznaczamy drzwi, ale też z kościoła przynosimy poświęcone kadzidło. Nim okadzamy dom i pomieszczenia gospodarcze, oddając cześć Bogu, prosząc o jego obecność w mieszkaniu. Ten zwyczaj pochodzi z XVIII w. Tak samo jak pocieranie święconym złotem szyi, aby uchronić się od choroby.

Po okadzeniu domu pozostałości po spalonym węgielku i kadzidle należy zakopać w ziemi.

Zobacz też:

Benedykt XVI zostawił testament. Komu i za co dziękuje, o co prosi?

Trumnę Benedykta XVI oznaczono tym herbem. Jaka jest jego symbolika?

Papież Franciszek zgodził się na beatyfikację rodziny Ulmów. Będzie 9 błogosławionych z Markowej

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj