-0.3 C
Rzeszów
sobota, 4 lutego, 2023

Najnowsze

Święto Trzech Króli. Jak prawidłowo oznaczyć kredą mieszanie?

6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Poświęconą kredą oznaczamy mieszkanie. Ale pojawiają się rozbieżności – jak to zrobić prawidłowo. Piszemy K+M+B, czy C+M+B?

REKLAMA

Dzień Trzech Króli był obchodzony już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki „Trzej Mędrcy (królowie) ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. – Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Objawienia Pańskiego – 6 stycznia – pisze na swojej stronie Diecezja Rzeszowska.

6 stycznia w kościele tego dnia święci się wodę, kadzidło i kredę. Jak informuje rzeszowska kuria, sam napis K + M + B + bieżący rok jest różnie interpretowany: Kacper, Melchior, Baltazar (imiona mędrców) albo Christus Manisionem Benedicat (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi). Przyjmując drugą interpretację właściwym oznaczeniem wydaje się zapis: C + M + B. Obie formy są jednak prawidłowe.

CZYTAJ TEŻ:  Chciał zdobyć "Grunwald" i złamał krzyż. Czy teraz polegnie w sądzie?

Tradycja oznaczania domu nawiązuje do Księgi Wyjścia (11,1-13,16), kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. – Chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą odrzwia swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę – stwierdzają księża z rzeszowskiej kurii.

Kadzidło na Trzech Króli. Po co się okadza dom?

Poświęconą kredą oznaczamy drzwi, ale też z kościoła przynosimy poświęcone kadzidło. Nim okadzamy dom i pomieszczenia gospodarcze, oddając cześć Bogu, prosząc o jego obecność w mieszkaniu. Ten zwyczaj pochodzi z XVIII w. Tak samo jak pocieranie święconym złotem szyi, aby uchronić się od choroby.

Po okadzeniu domu pozostałości po spalonym węgielku i kadzidle należy zakopać w ziemi.

Zobacz też:

CZYTAJ TEŻ:  Tirowiec przejechał na magnesiku pół Europy

Benedykt XVI zostawił testament. Komu i za co dziękuje, o co prosi?

Trumnę Benedykta XVI oznaczono tym herbem. Jaka jest jego symbolika?

Papież Franciszek zgodził się na beatyfikację rodziny Ulmów. Będzie 9 błogosławionych z Markowej

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
słabe opady śniegu
-0.3 ° C
1.1 °
-2 °
86 %
11.3kmh
100 %
sob.
-0 °
niedz.
-4 °
pon.
-3 °
wt.
-2 °
śr.
-2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu