16.2 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Ludzie wracają do Kościoła! Więcej wiernych na niedzielnej mszy

REKLAMA

„Polonia semper fidelis” – Polska zawsze wierna – brzmi łacińskie powiedzenie. Tak było, jest i będzie. Rzeszowskiemu Kościołowi daleko do smutnych obrazów z zachodniej Europy. Nasze świątynie są pełne wiernych i wciąż ich przybywa. Potwierdzają to dane katedry w Rzeszowie.

Rzeszowska katedra podsumowała miniony – 2022 rok. Te liczby mówią same za siebie. Wzrasta liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy św. Policzono, że świątynia gromadzi tego dnia średnio 4100 wiernych – o 950 więcej niż w roku poprzednim. To wzrost o ponad 23 procent!

Owszem, ktoś powie: „efekt pandemii”. W pierwszej połowie 2021 r. były ograniczenia ilościowe (np. zachowanie dystansu, maseczki i 1 osoba na 20 mkw.).

Obostrzenia już się dawno skończyły. Najważniejsze, że wielu wiernych dostrzega potrzebę pielęgnowania swojego życia duchowego i nie zaniedbuje swojego obowiązku. Wynika on z Dekalogu: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” oraz przykazania kościelnego: „W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”.

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, dobrowolne, bez powodu nieuczestniczenie we Mszy świętej niedzielnej jest grzechem ciężkim.

Tak pisze o tym Katechizm Kościoła Katolickiego w art. 2181: „wierni zobowiązani są do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki”.

Aby móc przystąpić do Komunii podczas następnej Mszy, wierny musi pojednać się z Chrystusem w sakramencie pokuty, czyli pójść do spowiedzi.

Rzeszowska katedra w swoich statystykach podaje też inne dane za 2022 r.:

  • było 108 chrztów (o 19 mniej)
  • do I Komunii przystąpiło 88 dzieci (+8)
  • do Bierzmowania 70 osób (+8)
  • zawarto 16 małżeństw (o 21 mniej)
  • zmarło 98 parafian (24 mniej niż w roku 2021).

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj