10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Odwiedzając cmentarz możesz uzyskać odpust dla zmarłych

REKLAMA

Odpust zupełny za zmarłego możliwy jest w uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, a także codziennie do 8 listopada – o ile zmówimy modlitwę i w tym czasie nawiedzimy pobożnie cmentarz.

1 listopada to Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu Kościół wspomina wszystkich tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

– Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie – objaśnia Rzeszowska Kuria.

2 listopada Kościół obchodzi natomiast wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym.

– Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest „przedsionkiem nieba” – czytamy na stronie Diecezji Rzeszowskiej.

2 listopada w Rzeszowie odbędzie się Msza św. o godz. 17.00 i procesja na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej.

Odpust za zmarłego

Nawiedzając z modlitwą w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym kościół lub kaplicę możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto, spełniając określone warunki, możemy codziennie do 8 listopada uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych.

W Rzeszowie w Dniu Zadusznym odbędzie się Msza św. o godz. 17.00 i procesja na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej.

Warunki uzyskania odpustu za zmarłego

Ważne jest wykonanie tych czynności:

  • pobożne nawiedzenie cmentarza,
  • odmówienie modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”
  • spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej
  • przyjęcie  Komunii  Świętej
  • odmówienie Ojcze nasz…. Wierzę… i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
  • wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego.

Zobacz też:

Jacek Krawczyk – święty z sąsiedztwa. Coraz bliżej beatyfikacji!

Relikwie „patrona internetu” na Podkarpaciu!

Siostry położyły papieża w stodole

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj