-12.5 C
Rzeszów
czwartek, 9 lutego, 2023

Najnowsze

Zaczadzenie w Grzęsce. W domu znaleziono ciało mężczyzny

Zaczadzenie w Grzęsce w powiecie przeworskim. W domu jednorodzinnym znaleziono ciało mężczyzny. To pierwszy w tym sezonie przypadek śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy ostrzegają i biją na alarm: Kupujcie czujniki!

REKLAMA

Do zaczadzenia w Grzęsce doszło w piątkowy poranek, 28 października. Służby alarmowe zgłoszenie otrzymały o godz. 6:20. Na miejsce ruszyło pogotowie i wozy strażackie z Komendy Straży w Przeworsku i lokalnej OSP.

Na miejscu okazało się, że tragedia rozegrała się w domu jednorodzinnym. Troje domowników o własnych siłach zdołało szybko opuścić zagrożony budynek i w ten sposób ocaliło życie. Mężczyzna w wieku około 60 lat został w środku.

Ratownicy weszli do domu w aparatach tlenowych. W jednym z pomieszczeń odnaleźli ofiarę. Nie było szans na ocalenie. Mężczyzna już nie żył.

– W pomieszczeniach, które zostały przewietrzone przed naszym przybyciem nadal stwierdzono groźne dla życia stężenie tlenku węgla. Niestety, mężczyzny nie udało się uratować. Prawdopodobną przyczyna zgonu był tlenek węgla ulatniający się z nieszczelnego pieca kaflowego – relacjonują przeworscy strażacy.

CZYTAJ TEŻ:  Małżeństwo seniorów zginęło w wypadku matiza. Wracało z niedzielnej mszy św.

Zaczadzenie w Grzęsce: Pierwszy taki przypadek

Zaczadzenie w Grzęsce to pierwszy taki przypadek na terenie powiatu przeworskiego, ale także na całym Podkarpaciu w dopiero co rozpoczynającym się sezonie grzewczym.

Strażacy przypominają:

  • tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym – nie można go wyczuć ani zobaczyć,
  • najlepszą i jedyną skuteczną metodą aby ustrzec się przed tym zagrożeniem jest zakup certyfikowanego czujnika tlenku węgla i dymu,
  • należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, w których znajdują się źródła ciepła (piece, kotły, kuchenki),
  • należy zadbać o okresowe przeglądy przewodów kominowych i wentylacyjnych, pieców, kotłów itp.,
  • w przypadku złego samopoczucia, natychmiast należy opuścic pomieszczenia oraz wezwać pomoc – nr 112.

Tlenek węgla zwany cichym zabójcą, jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu, a jest bardzo toksyczny. Dla własnego bezpieczeństwa warto w mieszkaniu zainstalować domową czujkę tlenku węgla, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o emisji czadu. Instalacja takiego urządzenia, może uratować życie.

Zobacz też:

CZYTAJ TEŻ:  Wielki tekst antyterrorystów. Odbicie autobusu i poskromienie napastnika w biurze

Pożar domu w Dobieszynie. Potrzebna jest pomoc

Zmarła 11-letnia Zuzia. Otruł ją czad

Czujnik czadu ocalił rodzinę

Tlenek węgla (czad)

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zamglenia
-12.5 ° C
-9.7 °
-14.3 °
91 %
1.5kmh
30 %
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu