17.7 C
Rzeszów
sobota, 27 lipca, 2024

Zaczadzenie w Grzęsce. W domu znaleziono ciało mężczyzny

REKLAMA

Zaczadzenie w Grzęsce w powiecie przeworskim. W domu jednorodzinnym znaleziono ciało mężczyzny. To pierwszy w tym sezonie przypadek śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy ostrzegają i biją na alarm: Kupujcie czujniki!

Do zaczadzenia w Grzęsce doszło w piątkowy poranek, 28 października. Służby alarmowe zgłoszenie otrzymały o godz. 6:20. Na miejsce ruszyło pogotowie i wozy strażackie z Komendy Straży w Przeworsku i lokalnej OSP.

Na miejscu okazało się, że tragedia rozegrała się w domu jednorodzinnym. Troje domowników o własnych siłach zdołało szybko opuścić zagrożony budynek i w ten sposób ocaliło życie. Mężczyzna w wieku około 60 lat został w środku.

Ratownicy weszli do domu w aparatach tlenowych. W jednym z pomieszczeń odnaleźli ofiarę. Nie było szans na ocalenie. Mężczyzna już nie żył.

– W pomieszczeniach, które zostały przewietrzone przed naszym przybyciem nadal stwierdzono groźne dla życia stężenie tlenku węgla. Niestety, mężczyzny nie udało się uratować. Prawdopodobną przyczyna zgonu był tlenek węgla ulatniający się z nieszczelnego pieca kaflowego – relacjonują przeworscy strażacy.

Zaczadzenie w Grzęsce: Pierwszy taki przypadek

Zaczadzenie w Grzęsce to pierwszy taki przypadek na terenie powiatu przeworskiego, ale także na całym Podkarpaciu w dopiero co rozpoczynającym się sezonie grzewczym.

Strażacy przypominają:

  • tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym – nie można go wyczuć ani zobaczyć,
  • najlepszą i jedyną skuteczną metodą aby ustrzec się przed tym zagrożeniem jest zakup certyfikowanego czujnika tlenku węgla i dymu,
  • należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, w których znajdują się źródła ciepła (piece, kotły, kuchenki),
  • należy zadbać o okresowe przeglądy przewodów kominowych i wentylacyjnych, pieców, kotłów itp.,
  • w przypadku złego samopoczucia, natychmiast należy opuścic pomieszczenia oraz wezwać pomoc – nr 112.

Tlenek węgla zwany cichym zabójcą, jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu, a jest bardzo toksyczny. Dla własnego bezpieczeństwa warto w mieszkaniu zainstalować domową czujkę tlenku węgla, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o emisji czadu. Instalacja takiego urządzenia, może uratować życie.

Zobacz też:

Pożar domu w Dobieszynie. Potrzebna jest pomoc

Zmarła 11-letnia Zuzia. Otruł ją czad

Czujnik czadu ocalił rodzinę

Tlenek węgla (czad)

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj