20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wykopali dzwon. Skarb tkwił w lesie 80 lat

REKLAMA

Cóż za niesamowite odkrycie! Po prawie 80 latach w ziemi dzwon cerkiewny został odnaleziony i wykopany. To czysty przypadek, który sprawił, że ten skarb trafił na światło dzienne.

Leśniczy Waldemar Grzebyk z leśnictwa Pechnów w rejonie Birczy, podczas obchodu, natrafił na osadzony fragment metalu. Potknął się o żelastwo i początkowo myślał, że to obręcz koła od wozu. Wkrótce jednak przekonał się, że przez przypadek trafił na dużo bardziej fascynujące odkrycie.

Po skonsultowaniu się z ekspertami, podjęto decyzję o wydobyciu znaleziska. W akcji pomagało Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”. Po dwóch godzinach ciężkiej pracy, dzwon o średnicy 60 cm, ozdobiony płaskorzeźbą św. Michała Archanioła i wybita datą 1928 r., został wyciągnięty z ziemi. Jego stan jest nadzwyczajny, z niewielkimi uszkodzeniami wieńca. Niestety, brakuje serca, które nadawało dzwonowi dźwięk.

Nadleśniczy Damian Kwiatkowski podkreśla, że to prawdopodobnie nie ostatnie odkrycie na tym obszarze, który kryje wiele świadectw burzliwej historii Podkarpacia.

Znalezisko zostało tymczasowo umieszczone w Ośrodku Edukacji Leśnej, ale z czasem ma trafić do muzeum.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj