18.3 C
Rzeszów
sobota, 27 lipca, 2024

Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz (†79)

Tak pożegnano generała. Jego ciało sprowadzono ze Szwajcarii

REKLAMA

– Wracamy po Swoich. (…) Żaden polski żołnierz nie powinien pozostać w osamotnieniu, nie powinien być zapomniany – powiedział podczas uroczystości dr hab. Dariusz Iwaneczko, szef rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. To dzięki staraniom tej instytucji, a także władz miejskich i mieszkańców możliwe było sprowadzenie szczątków bohatera – gen. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz jego małżonki Janiny do ukochanego Jarosławia. 27 marca odbył się ich pogrzeb.

Uroczystości związane z powtórnym pochówkiem doczesnych szczątków Generała Brygady Wacława Scaevoli – Wieczorkiewicza – Jarosław odbyły się 27 marca. Mszę świętą żałobną odprawił abp. Adam Szal, metropolita przemyski. Potem w asyście wojskowej, trumny zostały przeniesione do kwatery zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Szczytniańskiej w Jarosławiu.

Dla miasta to ważne wydarzenie. Generał jest honorowym obywatelem Jarosławia. Patronem 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Uroczystości pogrzebowe zainaugurowały – zgodnie z decyzją Rady Miasta – obchody Roku Gen. Bryg. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza.

Odważny żołnierz i wybitny dowódca

Zaglądając w przeszłość, trafiamy na postać niezwykle barwną, choć owianą nutą tajemnicy – mężczyzna, który 25 czerwca 1890 roku przyszedł na świat w Brzozowej, szybko udowodnił, że odwaga i strategia to jego domena. W rodzinie urzędniczej, gdzie ojciec zarządzał majątkiem, od najmłodszych lat kształtowały się jego przyszłe zainteresowania. Już od 1911 roku związany był z Polskimi Drużynami Strzeleckimi w Wiedniu, gdzie zaczął kroić plany na swoją wojskową przyszłość.

Gdy rozpętała się I wojna światowa, przyjął pseudonim Ludwik Rene Scaevola, który stał się jego wojennym znakiem rozpoznawczym. Jako żołnierz Legionów Polskich szybko zyskał uznanie za niezwykłe męstwo, doskonałą organizację i taktyczną precyzję. Jego zdolności dowódcze były oczywiste dla wszystkich wokół, a inteligentnie wydawane rozkazy przyspieszały jego drogę po kolejne stopnie wojskowe.

Podczas wojny polsko-sowieckiej, już jako doświadczony legionista, wykorzystał swoje umiejętności na polu bitwy, dowodząc brygadą piechoty. W niepodległej Polsce osiągnął rangę pułkownika, a swoją wiedzę pogłębiał na studiach w Paryżu.

Jego kariera wojskowa nabrała tempa w 1926 roku, kiedy to objął stanowisko dowódcy 24. Dywizji Piechoty oraz komendanta Garnizonu Jarosław, by rok później zostać mianowanym generałem brygady.

W Jarosławiu nie ograniczał się wyłącznie do działań wojskowych. Aktywnie angażował się w rozwój kultury, ochronę zabytków oraz promowanie sportu, będąc pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia i kierując jego sekcją konserwacji zabytków.

Podczas kampanii wrześniowej dowodził Etapami Armii „Kraków”, a następnie Armii „Karpaty”. Jego droga wiodła przez Węgry do Francji, gdzie w 1942 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną, a później osiadł w Szwajcarii.

Po wojnie nadal aktywnie uczestniczył w życiu polskiej społeczności na emigracji, m.in. jako prezes Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

Zmarł 7 grudnia 1969 roku w Genewie, zostawiając po sobie dziedzictwo nie tylko jako wybitny dowódca, ale i działacz na rzecz polskiej kultury i historii.


Oficjalne działania w zakresie sprowadzenia doczesnych szczątków generała z Genewy do Jarosławia podjął burmistrz Waldemar Paluch i samorząd Jarosławia. Teraz te starania zostały doprowadzone do szczęśliwego finału. Wsparcia udzielił IPN. Rzeszowski oddział instytutu sfinansował okazały nagrobek.

Źródło:IPN

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj