-11.5 C
Rzeszów
czwartek, 9 lutego, 2023

Najnowsze

Po wybuchu rakiety w Polsce to zdjęcie obiegło cały świat i stało się ikoną. Co naprawdę mówi?

To zdjęcie zapewne przejdzie do historii. Pokazuje spotkanie przywódców wolnego świata, tuż po tym jak dowiadują się o wybuchu rakiety w Polsce. Wtedy jeszcze dokładnie nie wiadomo skąd został wystrzelony pocisk, który przygranicznym Przewodowie na Lubelszczyźnie zabił dwóch rolników. Liderzy dyskutują, jakie skutki ta tragedia wywoła teraz dla reszty świata. Czy myślą, że to ostatnie chwile spokoju?

REKLAMA

Dopiero kilka godzin później pojawią się informacje o tym, że rakieta to przeciwlotniczy pocisk, prawdopodobnie wystrzelony w samoobronie przez Ukraińców, który przypadkowo uderzył w Polskę.

Ale kiedy wykonano to zdjęcie, nie było to wówczas jeszcze jasne. Przywódcy wolnego świata dyskutowali o sytuacji w Polsce przy okazji szczytu G20 na Bali. Fotka została udostępniona przez biuro prasowe kanclerza Niemiec.

CZYTAJ TEŻ:  Dostały linki i straciły pieniądze

To właśnie kanclerz Olaf Scholz jest centralną postacią na zdjęciu. Przedstawia spotkanie szefów państw NATO. Zaprosił ich do swojego apartamentu w hotelu prezydent USA Joe Biden. Liderzy Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, USA, Niemiec i Hiszpanii zebrali się w sali przy stole bankietowym.

Oczy niemal wszystkich są skierowane na Scholza, jakby zwracali się do niego po radę w chwili, która jest szokiem dla całego świata.

Aparat uchwycił sytuację, która wydaje się bardzo naturalna. Dlatego można traktować zdjęcie jako szczególny dokument, choć wybór takiego akurat ujęcia nie jest przypadkowy. Po prostu kanclerz Niemiec wypada na nim jako najważniejszy przywódca.

„Tata i wujkowie się tym zajmą”

Niemiecki dziennik BILD poprosił o interpretację zdjęcia profesora komunikacji Klausa Kocksa (70 l.), który spojrzał na nie dość krytycznym okiem. Określił je jako zabieg, który powinien wyglądać jak prywatna migawka, ale jest zainscenizowany. – „Jesteśmy tutaj traktowani jak dzieci w czasie burzy – przesłanie, które należy przekazać: Nie bój się, tata i inni wujkowie się tym zajmą” – stwierdza bezlitośnie ekspert.

CZYTAJ TEŻ:  Pijana wjechała do rowu i ukryła się w przepuście

Migawka apartu rejestruje obraz w ułamku sekundy. Możliwe, że potem bohaterowie ze zdjęcia przybrali zupełnie inne, mniej wymowne pozy. Nieważne. Fotografia już stała się ikoną. Przedstawia w trudnym momencie ludzi, od których może zależeć los świata.

Zobacz też:

Prezydent Andrzej Duda w Przewodowie. Tu rakieta zabiła dwóch Polaków

Rakieta S-300 trafiła w Polskę i postawiła świat na nogi. Jak działa ta broń?

Rakieta trafiła w Polskę przy ukraińskiej granicy. Zabiła dwie osoby. Poruszenie na całym świecie

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zamglenia
-11.5 ° C
-9.1 °
-13.1 °
92 %
1.5kmh
37 %
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu