22.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Po wybuchu rakiety w Polsce to zdjęcie obiegło cały świat i stało się ikoną. Co naprawdę mówi?

REKLAMA

To zdjęcie zapewne przejdzie do historii. Pokazuje spotkanie przywódców wolnego świata, tuż po tym jak dowiadują się o wybuchu rakiety w Polsce. Wtedy jeszcze dokładnie nie wiadomo skąd został wystrzelony pocisk, który przygranicznym Przewodowie na Lubelszczyźnie zabił dwóch rolników. Liderzy dyskutują, jakie skutki ta tragedia wywoła teraz dla reszty świata. Czy myślą, że to ostatnie chwile spokoju?

Dopiero kilka godzin później pojawią się informacje o tym, że rakieta to przeciwlotniczy pocisk, prawdopodobnie wystrzelony w samoobronie przez Ukraińców, który przypadkowo uderzył w Polskę.

Ale kiedy wykonano to zdjęcie, nie było to wówczas jeszcze jasne. Przywódcy wolnego świata dyskutowali o sytuacji w Polsce przy okazji szczytu G20 na Bali. Fotka została udostępniona przez biuro prasowe kanclerza Niemiec.

To właśnie kanclerz Olaf Scholz jest centralną postacią na zdjęciu. Przedstawia spotkanie szefów państw NATO. Zaprosił ich do swojego apartamentu w hotelu prezydent USA Joe Biden. Liderzy Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, USA, Niemiec i Hiszpanii zebrali się w sali przy stole bankietowym.

Oczy niemal wszystkich są skierowane na Scholza, jakby zwracali się do niego po radę w chwili, która jest szokiem dla całego świata.

Aparat uchwycił sytuację, która wydaje się bardzo naturalna. Dlatego można traktować zdjęcie jako szczególny dokument, choć wybór takiego akurat ujęcia nie jest przypadkowy. Po prostu kanclerz Niemiec wypada na nim jako najważniejszy przywódca.

„Tata i wujkowie się tym zajmą”

Niemiecki dziennik BILD poprosił o interpretację zdjęcia profesora komunikacji Klausa Kocksa (70 l.), który spojrzał na nie dość krytycznym okiem. Określił je jako zabieg, który powinien wyglądać jak prywatna migawka, ale jest zainscenizowany. – „Jesteśmy tutaj traktowani jak dzieci w czasie burzy – przesłanie, które należy przekazać: Nie bój się, tata i inni wujkowie się tym zajmą” – stwierdza bezlitośnie ekspert.

Migawka apartu rejestruje obraz w ułamku sekundy. Możliwe, że potem bohaterowie ze zdjęcia przybrali zupełnie inne, mniej wymowne pozy. Nieważne. Fotografia już stała się ikoną. Przedstawia w trudnym momencie ludzi, od których może zależeć los świata.

Zobacz też:

Prezydent Andrzej Duda w Przewodowie. Tu rakieta zabiła dwóch Polaków

Rakieta S-300 trafiła w Polskę i postawiła świat na nogi. Jak działa ta broń?

Rakieta trafiła w Polskę przy ukraińskiej granicy. Zabiła dwie osoby. Poruszenie na całym świecie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj