-12.5 C
Rzeszów
czwartek, 9 lutego, 2023

Najnowsze

Rakieta S-300 trafiła w Polskę i postawiła świat na nogi. Jak działa ta broń?

We wsi Przewodów w Lubelskiem, tuż przy granicy z Ukrainą i niedaleko Podkarpacia spadła rakieta przeciwlotnicza S-300. Jest bardzo szybka, ale nieprecyzyjna. Jak dokładnie działa?

REKLAMA

Od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę, po raz pierwszy Polskę i teren państwa NATO dosięgła rakieta zza wschodniej granicy. Teraz także my stajemy się ofiarą wojny, która kosztowała życie dwóch niewinnych cywilów – mężczyzn pracujących w suszarni zboża. To właśnie w ten punkt 15 listopada trafił śmiercionośny pocisk.

– Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, wyprodukowana w latach 70. Nic nie wskazuje na to, że została ona wystrzelona przez siły rosyjskie — stwierdził w południe 16 listopada prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że rakieta, była najprawdopodobniej pociskiem ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i incydent nazywał nieszczęśliwym wypadkiem.

CZYTAJ TEŻ:  To dlatego doszło do katastrofy samolotu w Nowej Wsi? Ustalenia komisji

– Szczątki rakiety S-300 używanej przez Rosję i Ukrainę znaleziono na miejscu eksplozji w Przewodowie – poinformował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Czym jest system rakietowy S-300?

To radziecka konstrukcja, która obecnie wykorzystywana jest przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Rakiety mogą zestrzeliwać samoloty myśliwskie, ale także pociski manewrujące.

S-300 zaczął być używany od 1978 roku i jest systemem wciąż udoskonalanym. Obecnie wykorzystuje on 20 różnych typów pocisków. Ich wymiary są podobne: 7,5 metra długości i waga około 1,8 tony. Wyrzutnie montuje się na pojazdach w kontenerach. Zaletą systemu jest duża prędkość rakiet, które potrafią mknąć 2 km na sekundę.

Według ekspertów, którzy publikują swoje spostrzeżenia na Twitterze „Ukraine Weapon Tracker”, znalezione na Lubelszczyźnie szczątki wskazują, że był to pocisk 5V55.

CZYTAJ TEŻ:  Wrzucił wraki na pakę. Kontrola murowana

Wersja 5V55U jest stosowana od 1992 roku. Ma zasięg 150 kilometrów i może przenosić ładunek wybuchowy o masie do 140 kg. Eksperci wskazują, że zaletą broni jest szybkość jej użycia, bo w ciągu pięciu minut można przygotować wyrzutnię do odpalenia rakiety. Ale są też wady. Główna to problemy z precyzją. Rakiety oparte są na starszych typach radarów i systemów GPS.

prezydent Anrzej Duda w Przewodowie 06
mapa wybuch1

Zobacz też:

Rakieta trafiła w Polskę przy ukraińskiej granicy. Zabiła dwie osoby. Poruszenie na całym świecie

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zamglenia
-12.5 ° C
-9.7 °
-14.3 °
91 %
1.5kmh
30 %
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu