24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Rakieta trafiła w Polskę przy ukraińskiej granicy. Zabiła dwie osoby. Poruszenie na całym świecie

REKLAMA

Bez wątpienia to była rakieta – potwierdził prezydent RP Andrzej Duda mówiąc o tragedii, do której doszło w Przewodowie w Lubelskiem, tuż przy ukraińskiej granicy i blisko woj. podkarpackiego. Eksplozja zabiła dwie osoby. Zdarzenie wywołało wielki niepokój w Polsce oraz na całym świecie.

16 listopada prezydent USA Joe Biden przekazał partnerom z grupy G7 oraz NATO, że wybuch w Polsce wywołała ukraińska rakieta obrony powietrznej – podała agencja Reutera, powołując się na źródło w Sojuszu Północnoatlantyckim. Z kolei agencja AP podawała nieoficjalnie, że pocisk wystrzelono z Ukrainy.

To mówią świadkowie

– To było około godz. 16. Ludzie zaczęli do siebie dzwonić. Nasz kombajnista powiedział, że przeleciały rakiety i coś wybuchło. Po chwili dowiedziałem się, że doszło do eksplozji w skupie kukurydzy i zginęło dwóch pracowników – relacjonował w TVP Info jeden z mieszkańców miejscowości.

Ofiary to dwaj mężczyźni – Bogdan C. i Bogusław W. Byli pracownikami suszarni. Jeden z nich miał 60, drugi 62 lata. Chcieli spokojnie doczekać emerytury. Cała wieś opłakuje ich śmierć. – To byli pomocni, uczciwi ludzie. To niepojęte, co się wydarzyło. To mogło spotkać każdego – mówią mieszkańcy miejscowości. W całej gminie z powodu tragedii ogłoszono trzydniową żałobę.

Do eksplozji doszło 500 metrów od szkoły podstawowej. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać ogromny krater i spalony ciągnik.

Premier zwołał pilną naradę Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Na miejsce zdarzenia pojechał wojewoda lubelski. Świadkowie opowiadali o wielu pojazdach policyjnych i wojskowych na sygnałach. Dostęp do miejsca zdarzenia został zablokowany przez służby.

Tuż po wybuchu w mediach pojawiły się hipotezy związane z atakami rakietowymi, do których przez cały dzień dochodziło na Ukrainie.

Sprawa znalazła się na czołówkach wszystkich światowych mediów.

Informacje polskiego rządu

We wtorek wieczorem polski rząd potwierdził tylko, że „doszło do incydentu i zginęły dwie osoby”. Szef biura bezpieczeństwa narodowego stwierdził, że „sytuacja jest poważna” i zaznaczył, że niektóre jednostki wojska i służb mundurowych zostały postawione w stan alarmowy.

#NaŻywo | Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

#NaŻywo | Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Wtorek, 15 listopada 2022

Około północy prezydent RP Andrzej Duda udzielił wypowiedzi mediom: Bez wątpienia była to, niestety, eksplozja rakiety – powiedział.

Zaznaczył, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę. Mówił, że najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale trwają badania.

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał o aktualnej sytuacji z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, także z prezydentem USA Joe Bidenem.

Pierwsze reakcja świata

„Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, aby złożyć mu głębokie kondolencje z powodu ofiar we wschodniej Polsce i zaoferować pełne wsparcie przy polskim śledztwie w sprawie wybuchu” – pisze prezydent Joe Biden.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiając z dziennikarzami po spotkaniu z innymi światowymi przywódcami na Bali w Indonezji, prezydent został zapytany, czy pocisk został wystrzelony z Rosji.

„Istnieją wstępne informacje, które to kwestionują. Nie chcę tego mówić, dopóki nie przeprowadzimy pełnego śledztwa” – odpowiedział Biden.

Szef NATO Jens Stoltenberg napisał na Twitterze : „NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne jest, aby wszystkie fakty zostały ustalone”.

Z kolei Kreml zaprzecza atakom z bronią na cele w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Agencja informacyjna Interfax zacytowała rosyjskie Ministerstwo Obrony, które odrzuca doniesienia o ataku. Pojawiające się na ten temat informacje określa jako „celowe prowokację, w celu eskalacji sytuacji”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do rozmów na szczycie G20 po doniesieniach o wylądowaniu rakiet lub pocisków rakietowych w Polsce – poinformował we wtorek rzecznik Pałacu Elizejskiego.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj