18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Pożądliły go pszczoły. Pomogli żona i dzielnicowy

REKLAMA

Sytuacja była krytyczna. Liczyła się każda minuta. Pod Sanokiem 34-latek został pożądlony przez pszczoły i zaczął tracić oddech. Żona wsadziła męża do auta i popędzili do szpitala, ale po drodze natknęli się na korki. Na szczęście do akcji wkroczył dzielnicowy.

Małżeństwo zatrzymało się obok radiowozu. Policjant natychmiast odpalił w swoim aucie koguty, włączył sygnały i zapewnił eskortę. W ten sposób 34-latek w porę trafił pod opiekę lekarzy. Otrzymał potrzebne leki i jego stan zdrowia jest już stabilny.

Według alergologów użądlenie przez osę czy innego owada dla osób uczulonych jest bardzo niebezpieczne. Bywa, że wstrząs jest natychmiastowy i poszkodowany nie jest w stanie sam sobie pomóc. Jeśli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, należy wezwać pogotowie.

Alergie na jad owadów są powszechne, warto sobie zrobić wcześniej badania, a zwłaszcza dzieciom. Jest na to sposób: odczulenie, ale to proces długi, trwający od 3 do 5 lat.

Osoba uczulona na jad owadów powinna zaopatrzyć się w przepisaną przez lekarza adrenalinę. W aptekach dostępne są autostrzykawki Fastjekt i Anapen zawierające ten lek z dawkami dla dzieci i dorosłych. Kosztują około 200 zł. Należy je zaaplikować w przednio-boczną część uda.

Znacznie tańsza, choć już nie tak wygodna w użyciu, jest ampułka z adrenaliną i zwykła jednorazowa strzykawka. Wystarczy wtedy umieć zrobić zastrzyk domięśniowy.

Aby złagodzić skutki ataku owada, można na ukąszone miejsce zrobić zimny kompres np. z kostki lodu, wetrzeć aspirynę, przemyć amoniakiem. Można też zażyć leki przeciwhistaminowe (np. fenistil, clemastin, zyrtec).

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj